Bochniacy

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Opłatek "u Bochniaków"

W niedzielę 18 stycznia 2009 roku zgodnie z wieloletnią tradycją odbyło się spotkanie opłatkowe. Do siedziby Bochniaków przybyli członkowie stowarzyszenia, sympatycy oraz zaproszeni goście. Główną częścią spotkania były życzenia świąteczne i noworoczne oraz, rzadkie już dzisiaj, wspólne śpiewanie kolęd zarówno tych znanych jak i "odkrytych" ponownie przez profesora Domańskiego i chórzystów stowarzyszenia. Jako, że trwa okres karnawału, można było zatańczyć przy standardach granych przez zespół muzyczny. Galerię zdjęć można obejrzeć tutaj.


 

"Bochniae Bene Meritus".

Burmistrz Bogdan Kosturkiewicz uhonorował tytułem „Bochniae Bene Meritus" nasze stowarzyszenie. Podczas poniedziałkowego Spotkania Noworocznego w Komorze Ważyn bocheńskiej kopalni soli nagrodę odebrał prezes Zarządu Główniego - Stanisław Kobiela. A oto, co między innymi napisano w dyplomie:

"Stowarzyszenie to jest jedną z najstarszych organizacji działających w mieście. Zostało założone 28 lutego 1935 roku w Warszawie. Od ponad 70 lat w znaczący sposób wpływa na rozwój i promocję Bochni i Ziemi Bocheńskiej, kształtując jej kulturę i pielęgnując tradycję."


 

 

Oświadczenie w sprawie pomysłu przeniesienia pomnika gen. Leopolda Okulickiego.

     Lekcji patriotyzmu udzielił mieszkańcom Bochni pan Aleksander Rzepecki, prowadzący stronę internetową „Moja Bochnia”, sugerując przy okazji ... przeniesienie pomnika gen. Leopolda Okulickiego z placu imienia Generała na planty bocheńskie oraz proponując wybudowanie na uwolnionym z pomnika placu - parkingu, który nosiłby imię L. Okulickiego.   

Więcej…
 

Nowe galerie

 W galerii można obejrzeć nowe zdjęcia. Konferencja archiwistów w Kopalini Soli w Bochni oraz w Nowym Wiśniczu. Tutaj. Spotkanie poświęcone poezji Herberta. Tutaj.


 

 

Turniej Barbórkowy ogłoszenie

II Barbórkowy Turniej Brydża Sportowego Par.

Zapraszamy 14 grudnia 2008 r. Wiecej informacji tutaj.

 


 
Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej oraz Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego zapraszają na program poetycko-muzyczny
               "MOJE MIASTO".

 

Więcej…
 

Po konferencji archiwistów.

Konferencja przebiegła zgodnie programem. Cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Szczegółowe sprawozdanie można przeczytać tutaj.

A tutaj  podziękowania z Archiwum Polskiej Akademii Nauk.

 

 

Witamy na nowej stronie

Strona w budowie

Witamy na nowej witrynie naszego stowarzyszenia. Prace nad rozbudową strony ciągle trwają, przepraszamy za ewentualne trudności w dostępie do informacji.

W razie problemów skontaktuj się z administratorem. 

 

Archiwa Środkowej Europy w Bochni

Od 10 do 14 września w Nowym Sączu i w Bochni odbywać się będzie międzynarodowa konferencja archiwalno–historyczna: „Archiwa Europy Środkowej. Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość”.

 

Logo

 

Organizatorami konferencji są: Archiwum Polskiej Akademii Nauk, Towarzystwo Archiwalne i Stowarzyszenie Archiwistów Polskich. W organizacji konferencji biorą tez udział władze samorządowe Nowego Sącza, Bochni, Nowego Wiśnicza, Starostwo Powiatowe w Bochni, Kuria Diecezjalna w Tarnowie, Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Uczestników konferencji gościć będzie Uzdrowisko i Kopalnia Soli w Bochni. Wśród gości konferencji będą archiwiści z Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Litwy i Włoch. Udział zapowiedzieli przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ambasadorzy Czech, Słowacji i Węgier. Gościem specjalnym będzie Constanza księżna de Medici.

Konferencja zacznie i zakończy się w Nowy Sączu lecz cały dzień 12 września uczestnicy spędzą w Bochni i w jej okolicach. Przed południem w podziemiach kopalni wygłoszonych zostanie kila referatów poświeconych głownieosobie św. Kingi oraz historii wydobycia soli i związanej z nią historii Bochni. Po południu goście zwiedzą Nowy Wiśnicz oraz Lipnicę Murowaną. Przed wiśnickim ratuszem gości powita między innymi Gwardia Miejska Królewsko-Górniczego Miasta Bochnia czyli Sekcja Historyczna naszego stowarzyszenia.

Szczegółowy program konferencji można znaleźć tutaj.

 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL