Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Wydarzenia – ostatnio zakończone

Spotkanie autorskie z Ireną Powell i prof. Elżbietą Tabakowską

Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie on-line z Ireną Powell i prof. Elżbietą Tabakowską, autorkami książek: „Córka, która sprzedała matkę” i „Sara – Irena - Elżbieta”.
Obie książki, bardzo wzruszające, pełne są osobistych wspomnień i przemyśleń, opartych, a wręcz spowodowanych historycznymi wydarzeniami, zapoczątkowanymi w latach 30. XX wieku. Z jednej strony są: wojna i okupacja hitlerowska, faszyzm i komunizm , z drugiej: życie, strach, pomoc, przetrwanie, przyjaźń. W przedziwny sposób losy autorek splatają się ze sobą i z …. Bochnią, a jeszcze więcej z Borkiem i mieszkającą tam niegdyś rodziną Ryncarzów.
Irena Powell, urodzona we Lwowie, w rodzinie polskich Żydów, ukończyła anglistykę i japonistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w St. Anthony’s College w Oksfordzie. Przez wiele lat była wykładowcą uniwersyteckim w Oksford i Shelfeld, gdzie również publikowała prace naukowe, z których najważniejszą jest „Pisarze i społeczeństwo we współczesnej Japonii” („Writers and society in modern Japan”) wydana w 1983 roku.
Prof. Elżbieta Tabakowska, polska filolog, anglistka, tłumaczka książek Normana Daviesa, zajmuje się językoznawstwem kognitywnym oraz teorią przekładu, kierownik Katedry UNESCO do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, członek Collegium Invisibile.
Prezentowane podczas spotkania książki zostały wydane przez Wydawnictwo Austeria w Krakowie.

Free

Spotkanie z Jackiem Fairweatherem, autorem książki pt. OCHOTNIK – prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego

Tężnia Bochnia Bochnia

Czy zachodni świat mógł powstrzymać Holocaust? Czy misja Witolda Pileckiego miała szanse powodzenia? Ochotnik to opowieść o polskim bohaterze, oparta na nieznanych dotąd źródłach i relacjach świadków, o której powinien się dowiedzieć cały świat. W sobotę 26 września o godz. 11.00 spotkamy się z autorem tej niezwykłej opowieści - Jackiem Fairweatherem.

Free