Należy się miastu za to pociecha, żeby ten stworzony przez nie zakład był jego chlubą, a pożytkiem dla kraju i ludzkości, żeby wychodzili stąd ludzie tędzy, rozumni i pewni… [Miasto] pod ziemią ma sól: niechże na powierzchni ziemi ten zakład, który ono wzniosło, będzie dla niego chlubą, że wydaje ludzi zdolnych być solą ziemi…
z przemówienia prof. Stanisława hrabiego Tarnowskiego, wygłoszonego do absolwentów roku 1895
Bronisław Daniec (1882-1957)
Filolog klasyczny, legionista, pułkownik Wojska Polskiego II RP. Kawaler m.in. Orderu Virtuti Militari. Członek Polskiej Akademii Umiejętności.
Józef Korpała (1905-1989)
Absolwent bocheńskiego gimnazjum (1923 r.), dziennikarz i etnograf. Bibliotekoznawca związany z Biblioteką Jagiellońską, a następnie dyrektor Miejskiej Biblioteki w Krakowie i Biblioteki Pedagogicznej w Krakowie.
Marian Antoni Güntner ps. Rentgen (1888-1940)
Aktor teatralny i filmowy, pieśniarz lwowski i warszawski, farmaceuta, zamordowany w Katyniu. Absolwent bocheńskiego gimnazjum. Z bocheńskiego gimnazjum w ogólnopolską karierę Urodził się 23 czerwca 1888 r. w Bochni jako syn Jerzego i Józefy z Scheerów, Güntnerów. Już w czasie
Roman Stopa (1895-1995)
Absolwent bocheńskiego gimnazjum (1914 r.). Pionier polskiej afrykanistyki. Jako pierwszy odkrył i opisał język mlasków Hotentotów.
Stanisław Fischer (1879-1967)
Właśc. Stanisław Ludwik Jan Fischer de Wilhelmsbach. Polonista, historyk, pedagog, kolekcjoner, twórca muzeum w Bochni i inicjator utworzenia liceum plastycznego w Wiśniczu, badacz historii lokalnej. Wielicko-bocheński nauczyciel Pochodził z Wieliczki, gdzie urodził się 27 stycznia