Bochnia, wówczas miasto obwodowe leżące poza terenem objętym działaniami powstańczymi, odegrała ważną rolę zaplecza dla Powstania Styczniowego. Stąd przemycano za Wisłę do oddziałów powstańczych broń i amunicję, leki i środki opatrunkowe, żywność, a przede wszystkim ochotników. Byli oni przeprowadzani przez przewodników Puszczą Niepołomicką i nocą przeprawiali się Wisłą. Po tej „galicyjskiej” stronie Wisły utworzony był łańcuch sanitarny w postaci licznych lazaretów i punktów sanitarnych po dworach. Dwory na tych nadwiślańskich terenach dawały wsparcie powstańcom nie tylko materialne, czy sanitarne, ale dawały też schronienie poszukiwanym, czy uciekinierom z Królestwa Polskiego po upadku powstania.
Na cmentarzu przy ul. Orackiej zachowały się, nieliczne już dziś, groby weteranów Powstania Styczniowego. Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej dba o pamięć o powstańcach styczniowych, dba o ich groby, niektóre odrestaurowano.
W 2013 r., w 150 rocznicę Powstania Styczniowego, Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej ufundowało na Cmentarzu Komunalnym św. Rozalii pomnik ku czci powstańców pochodzących z Bochni i 9 powiatów obwodu bocheńskiego (powiaty: bocheński, brzeski, dobczycki, niepołomicki, podgórski, radłowski, wielicki, wiśnicki, wojnicki).
Stowarzyszenie nasze wydało też w 2013 r. książkę Bochnia i obwód bocheński w latach 1863-1864, w 150 rocznicę Powstania Styczniowego.
W 2023 r., z racji 160 rocznicy Powstania Styczniowego, przypominaliśmy niektórych Bohaterów tego narodowego zrywu. Jak napisał krakowski historyk dr Mieczysław Rokosz „(…) Datę 1863 roku trzeba wciąż na nowo rzeźbić, odświeżać w zbiorowej naszej pamięci, gdyż właśnie wtedy, mimo klęski i syberyjskiej męki rodziła się solidarna, niepodległa, sprawiedliwa Polska (…).” Te biogramy planujemy publikować również w kolejnych wydaniach Wiadomości Bocheńskich w 2024 roku.
Przypominamy również krótki podcast z udziałem Janiny Kęsek, głównej badaczki udziału ziemi bocheńskiej w historii Powstania Styczniowego: