Kwiaty pod pomnikiem Powstańców Styczniowych w Bochni
27 s
Wielu walczyło w oddziałach: Apolinarego Kurowskiego, Żuawach Śmierci Franciszka Rochebruna, płk Marcina Borelowskiego-Lelewela, Dionizego Czachowskiego. .
Obwód bocheński rozciągający się od Podgórza (obecnie cześć Krakowa) aż po Dunajec, graniczący przez Wisłę z Królestwem Polskim, gdzie toczyły się walki powstańcze był dogodny obszarem do udzielania różnorodnej pomocy dla powstańców, a więc prowadzenia werbunku, zaopatrywania w lekarstwa, środki opatrunkowe, zapewnienie miejsc schronienia dla ściganych przez Rosjan powstańców. Powstała na terenie obwodu bocheńskiego cała sieć organizacyjna. Pomocy udzielały miejscowe dwory i parafie.
Już w jesieni 1862 r. powstała tutaj Bocheńska Ława Powstańcza pod kierunkiem bocheńskiego lekarza dr Franciszka Hoszarda. W zbiorach pani Marii Serafińskiej Domańskiej z Wiśnicza zachowała się fotografia tej Ławy Powstańczej wykonana prawdopodobnie w budynku Serafińskich przy ul. Bernardyńskiej (budynek ten istnieje do dzisiaj i znajduje się naprzeciwko kościoła szkolnego). Prezentujemy go za zgodą właścicielki tej fotografii. Jest to jedyna fotografia ławy powstańczej na terenie Galicji. Pomnik ku czci powstańców z 1863 i 1864 r. ufundowało Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej w 2013 r. z okazji 150 rocznicy wybuch powstania. Po poświęceniu tego pomnika 11 października 2013 r. odbył się apel poległych przygotowany przez Stowarzyszenie. Staraniem Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej wydana została w 2013 r. książka Janiny Kęsek pt.”Bochnia i obwód bocheński w latach 1863-1864 – w 150 rocznicę Powstania Styczniowego”.
Omówienie książki znajdziecie TUTAJ. Książka jest jeszcze w sprzedaży.