Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Nowy numer Wiadomości Bocheńskich Nr 3/2020 (125)

Wiadomości Bocheńskie nr XXXII 3/2020 (125)

Szanowni Czytelnicy!

Przygotowaliśmy dla Państwa kolejny numer Wiadomości Bocheńskich, który tematycznie związany jest z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej określanej mianem „Cudu nad Wisłą”. Pamięć o ofiarach wojny bolszewickiej 1920 r. żywa jest w pamięci mieszkańców Bochni. Chociaż przez ziemię bocheńską nie przetoczył się wtedy front tak jak to było w 1914 r., to jednak wielu synów naszej ziemi poległo broniąc nowo odrodzonego państwa przed nawałą bolszewicką.

Jedną z form upamiętnienia poległych w latach 1920 – 1930 jest tablica pamiątkowa na ścianie obecnego Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni. „MIASTO BOCHNIA SWOIM BOHATEROM 1920-1930”. O okolicznościach powstania tej tablicy oraz jej losach wojennych i powojennych pisze Janina Kęsek w artykule otwierającym nowy numer pt. „Miasto Bochnia swoim bohaterom 1929-1930.

„Spłacić dług tej ziemi kochanej (…)” to wspomnienie o ppor. Janie Zydroniu z Uszwi autorstwa Romana Śledzia.

Opowieść o Albinie Wyspiańskiej i Zofii Ryncarzowej kontynuuje Barbara Sikora.

Atmosferę 1920 roku w Wiśniczu opisuje w swoich pamiętnikach Stanisława Serafińska (1856-1924) córka Leonarda, bocheńskiego notariusza i sędziego. Przez wiele lat pisała pamiętniki, obejmujące kilkadziesiąt lat życia jej i rodziny. Część z tych pamiętników, dotycząca Jana Matejki została opublikowana w 1955 r. Maria Serafińska – Domańska udostępniła fragmenty niepublikowanych dotąd pamiętników dotyczących roku 1920, które przepisała i opatrzyła przypisami wspólnie z Agnieszką Opiołą – przewodniczką w Muzeum Pamiątek po Janie Matejce w Koryznówce.

„Z tajgi do krainy baobabów” – to wspomnienie Janiny Bezkorowajnej o losach dzieci na Nieludzkiej Ziemi a potem w Afryce, w opracowaniu Anny Szewczyk.

Kolejna część „Powiązań komunikacyjnych” Adama Kobieli, to głos w dyskusji dotyczącej powiązań komunikacyjnych, rozwiązań rewitalizacyjnych naszego miasta.

Ewelina Mroczek w „Rocznicowym przypomnieniu” prezentuje książki autorstwa Witolda Pieńkowskiego, Krzysztofa Neściora, Stefana Króla i Pawła Sulicha. Znajdziemy w nich informacje o epizodach związanych z walkami w rejonie Bochni we wrześniu 1939 r.

Na koniec, kontynuujemy cykl poradników Marty Kazek o etapach w życiu dziecka czyli jak rozumieć wnuka, skierowanych do Babć i Dziadków.

Gorąco polecamy lekturę Wiadomości Bochńskich.

P.S.

Stan pandemii spowodował, że zawiesiliśmy sprzedaż poprzedniego numeru Wiadomości Bocheńskich, za to udostępniony został w wersji elektronicznej. Obecnie również i ten numer w wersji papierowej udostępniliśmy do sprzedaży. Pytajcie o niego w kioskach!

83. rocznica sowieckiej napaści na Polskę

17 września 1939 r., na walczącą od 17 dni z nazistowskimi Niemcami Polskę, zdradziecko napadł ze wschodu kolejny sąsiad, sowiecka Rosja. 83. rocznicę tego wydarzenia uczciliśmy podczas bocheńskich obchodów na cmentarzu św. Rozalii. Obchodom towarzyszyła wspólna modlitwa ku czci ofiar

Czytaj więcej »

Nowy numer Wiadomości Bocheńskich – wiosna 2022 (132)

W sprzedaży dostępny jest nowy numer kwartalnika Wiadomości Bocheńskie, od trzydziestu lat wydawanego przez Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. W 132 numerze Wiadomości Bocheńskich znajdą Państwo wiele ciekawych pozycji, m.in.: Reportaż Eweliny Mroczek o likwidacji bocheńskiego

Czytaj więcej »

Udział w uroczystościach w Dęblinie

4 września, na zaproszenie ppłk. mgr. inż. Jacka Zaniewskiego oraz Dyrektora Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, delegacja naszego Stowarzyszenia uczestniczyła w świętowaniu 101. rocznicy przybycia do Dęblina 15. Pułku Piechoty „Wilków”. 15 PP „Wilków” sformowany został 1 stycznia 1919 r.

Czytaj więcej »