Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Rodzinna Niedziela z NGO 2019

14 lipca 2019 r. przedstawiciele naszego Stowarzyszenia wzięli udział w organizowanej co roku Rodzinnej Niedzieli z NGO. Jest to okazja do zaprezentowania swojej działalności i wymiany doświadczeń z innymi organizacjami pozarządowymi (NGO – non-government organization) oraz przyjemnie, w piknikowej atmosferze, spędzić czas.

W tym roku pogoda nas nie rozpieszczała. Piknik rozpoczął się ulewą, ale z godziny na godzinę pogoda poprawiała się a uczestników przybywało coraz więcej.

W programie pikniku znalazło się wiele atrakcji tak dla dzieci jak również dla dorosłych.

Nasze Stowarzyszenie, jak co roku, prezentowało swoje wydawnictwa książkowe oraz kwartalnik społeczno-kulturalny „Wiadomości Bocheńskie”. Była dobra okazja uzupełnić swoje kolekcje o brakujące numery kwartalnika, ale również poznać najświeższe wydawnictwa np. katalog wystawy „Olga Leopoldyna Stawecka – siostra Maria Eligia (1896-1933). Legionistka i zakonnica” – wydany przez Muzeum Niepodległości w Warszawie. Dodać należy, że wystawa będzie jeszcze prezentowana w Muzeum Więzienia Pawiak do 15 września 2019 r.

Quiz historyczny o historii Bochni i ziemi bocheńskiej poprowadzili: Zofia Sitko – prezes naszego Stowarzyszenia oraz Maksymilian Truś.

Na zakończenie pikniku wystąpiła Klaudia Rojek, reprezentując Teatr Artystokracki Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »