Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Wiadomości Bocheńskie nr 3/2018 (117)

Spis treści numeru specjalnego 3/2018 „Wiadomości Bocheńskich”

 1. Olga Leopoldyna Stawecka (1896-1933) porucznik zakonnica z Bochni – tytułowy plakat wystawy poświęconej bohaterce Ochotniczej Legii Kobiet rodem z Bochni. – s. 2
 2. Od Redakcji – s. 3
 3. Zasłużyła pod każdym względem… – Stanisław M. Jankowski – s. 4
 4. Bocheński Dzień Niepodległości – Janina Kęsek -s. 10
 5. Wizja historyczna w służbie narodu. Dwa jubileusze! Nowy Wiśnicz 28 września 2018 r. – Ewelina Mroczek -s. 16
 6. Stopka Redakcyjna -s. 17
 7. Spis Treści -s. 17
 8. Okładka – Olga Leopoldyna Stawecka – zdjęcie z Archiwum Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej Serafitek w Krakowie.
 9. Wkładka kolorowa – katalog wystawy Olga Leopoldyna Stawecka porucznik – zakonnica z Bochni – zorganizowanej przez Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, dofinansowanej przez powiat bocheński.
 10. 4 str. okładki – Ilustracja: praca dyplomowa Czesława Słani Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki – staloryt – odbitka ze zbiorów muzeum Koryznówka, wykonana przez prof. Krzysztofa Tomalskiego, ASP w Krakowie.
  Do pobrania w wersji PDF

Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »