Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”.

Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą formę wiersza białego. A taka właśnie jest poezja Bartosza Konopnickiego – biała w formie, lecz z pewnością wielobarwna w treści i charakterze. Wokół tej twórczości toczyło się nasze spotkanie, podczas którego rozmowę z poetą prowadził wiceprezes Bochniaków Maksymilian Truś. Rozmowa dotykała samych wierszy, ich treści, ale też tego wszystkiego co wokół: źródeł natchnienia, samego procesu powstawania utworu, czy też drogi którą trzeba przebyć, by wydać pierwszy tomik. Formuła spotkania nie ograniczała się jednak tylko do rozmowy osób – pytanie mógł zadań każdy, z czego publiczność chętnie korzystała.

By wejść w nastrój tego wydawnictwa, ale także poznać charakter twórczości Bartosza Konopnickiego, towarzyszyła nam recytacja na żywo w wykonaniu Piotra Lakwaja, wzmocniona wyjątkową, przenikliwą interpretacją recytatorską.

Spotkanie ubogacili także dwaj artyści Teatru Artystokrackiego: Jakub Staśto i Jerzy Florkowski, którzy wpletli pianistyczne wątki muzyczne, doskonale pasujące do charakteru wydarzenia.

Spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim cieszyło się dużym zainteresowaniem, a pozytywne reakcje zgromadzonej publiczności budują nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie tego autora w Domu Bochniaków.

Relacja ze spotkania autorstwa prof. Eweliny Mroczek dostępna będzie w sierpniowym numerze Wiadomości Bocheńskich.

Bartosz Konopnicki – ur. w 1984 r. w Nowej Soli. Absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego. Publikował m.in. w „Akancie”, „LiryDramie” „Helikopterze” „sZAFie”, „Nowych Myślach”, „Bezkresie”, a także na stronie internetowej „Wydawnictwa J”. Jego wiersze drukowane są w antologiach poetyckich, m.in. w ramach projektu „Czytam Wasze Wiersze”.

Wziął udział w projekcie audioantologii „Nastroje” projektu Poezja Ma Głos. Regularnie pojawia się w przestrzeni internetowej. Dotychczas wydał tomiki poetyckie: „Rozszczelnienie” (2013), „Skrawki” (2015), „Wagony do ciszy” (2019) oraz najnowszy „Jak te manekiny” (2022). W wolnej chwili fotografuje i jeździ rowerem. Mieszka w Krakowie.

Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »