Szanowni Czytelnicy!
Przygotowaliśmy dla Państwa kolejny numer Wiadomości Bocheńskich, który tematycznie związany jest z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej określanej mianem „Cudu nad Wisłą”. Pamięć o ofiarach wojny bolszewickiej 1920 r. żywa jest w pamięci mieszkańców Bochni. Chociaż przez ziemię bocheńską nie przetoczył się wtedy front tak jak to było w 1914 r., to jednak wielu synów naszej ziemi poległo broniąc nowo odrodzonego państwa przed nawałą bolszewicką.
Jedną z form upamiętnienia poległych w latach 1920 – 1930 jest tablica pamiątkowa na ścianie obecnego Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni. „MIASTO BOCHNIA SWOIM BOHATEROM 1920-1930”. O okolicznościach powstania tej tablicy oraz jej losach wojennych i powojennych pisze Janina Kęsek w artykule otwierającym nowy numer pt. „Miasto Bochnia swoim bohaterom 1929-1930.
„Spłacić dług tej ziemi kochanej (…)” to wspomnienie o ppor. Janie Zydroniu z Uszwi autorstwa Romana Śledzia.
Opowieść o Albinie Wyspiańskiej i Zofii Ryncarzowej kontynuuje Barbara Sikora.
Atmosferę 1920 roku w Wiśniczu opisuje w swoich pamiętnikach Stanisława Serafińska (1856-1924) córka Leonarda, bocheńskiego notariusza i sędziego. Przez wiele lat pisała pamiętniki, obejmujące kilkadziesiąt lat życia jej i rodziny. Część z tych pamiętników, dotycząca Jana Matejki została opublikowana w 1955 r. Maria Serafińska – Domańska udostępniła fragmenty niepublikowanych dotąd pamiętników dotyczących roku 1920, które przepisała i opatrzyła przypisami wspólnie z Agnieszką Opiołą – przewodniczką w Muzeum Pamiątek po Janie Matejce w Koryznówce.
„Z tajgi do krainy baobabów” – to wspomnienie Janiny Bezkorowajnej o losach dzieci na Nieludzkiej Ziemi a potem w Afryce, w opracowaniu Anny Szewczyk.
Kolejna część „Powiązań komunikacyjnych” Adama Kobieli, to głos w dyskusji dotyczącej powiązań komunikacyjnych, rozwiązań rewitalizacyjnych naszego miasta.
Ewelina Mroczek w „Rocznicowym przypomnieniu” prezentuje książki autorstwa Witolda Pieńkowskiego, Krzysztofa Neściora, Stefana Króla i Pawła Sulicha. Znajdziemy w nich informacje o epizodach związanych z walkami w rejonie Bochni we wrześniu 1939 r.
Na koniec, kontynuujemy cykl poradników Marty Kazek o etapach w życiu dziecka czyli jak rozumieć wnuka, skierowanych do Babć i Dziadków.
Gorąco polecamy lekturę Wiadomości Bochńskich.
P.S.
Stan pandemii spowodował, że zawiesiliśmy sprzedaż poprzedniego numeru Wiadomości Bocheńskich, za to udostępniony został w wersji elektronicznej. Obecnie również i ten numer w wersji papierowej udostępniliśmy do sprzedaży. Pytajcie o niego w kioskach!