Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Rodzinna Niedziela z NGO 2019

14 lipca 2019 r. przedstawiciele naszego Stowarzyszenia wzięli udział w organizowanej co roku Rodzinnej Niedzieli z NGO. Jest to okazja do zaprezentowania swojej działalności i wymiany doświadczeń z innymi organizacjami pozarządowymi (NGO – non-government organization) oraz przyjemnie, w piknikowej atmosferze, spędzić czas.

W tym roku pogoda nas nie rozpieszczała. Piknik rozpoczął się ulewą, ale z godziny na godzinę pogoda poprawiała się a uczestników przybywało coraz więcej.

W programie pikniku znalazło się wiele atrakcji tak dla dzieci jak również dla dorosłych.

Nasze Stowarzyszenie, jak co roku, prezentowało swoje wydawnictwa książkowe oraz kwartalnik społeczno-kulturalny „Wiadomości Bocheńskie”. Była dobra okazja uzupełnić swoje kolekcje o brakujące numery kwartalnika, ale również poznać najświeższe wydawnictwa np. katalog wystawy „Olga Leopoldyna Stawecka – siostra Maria Eligia (1896-1933). Legionistka i zakonnica” – wydany przez Muzeum Niepodległości w Warszawie. Dodać należy, że wystawa będzie jeszcze prezentowana w Muzeum Więzienia Pawiak do 15 września 2019 r.

Quiz historyczny o historii Bochni i ziemi bocheńskiej poprowadzili: Zofia Sitko – prezes naszego Stowarzyszenia oraz Maksymilian Truś.

Na zakończenie pikniku wystąpiła Klaudia Rojek, reprezentując Teatr Artystokracki Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

161. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Bochnia, wówczas miasto obwodowe leżące poza terenem objętym działaniami powstańczymi, odegrała ważną rolę zaplecza dla Powstania Styczniowego. Stąd przemycano za Wisłę do oddziałów powstańczych broń i amunicję, leki i środki opatrunkowe, żywność, a przede wszystkim

Czytaj więcej »

Nowy numer Wiadomości Bocheńskich już dostępny!

Wraz z najlepszymi życzeniami świątecznymi przekazujemy Państwu ostatni w tym roku numer Wiadomości Bocheńskich nr 4(138). Numer ten otwiera artykuł dr Kazimierza Przybyłki z Lublina, który wspomina dzieciństwo w Lipnicy, opisuje obyczaje Bożonarodzeniowych oraz przedstawia swoje refleksje świąteczne. Co w numerze?

Czytaj więcej »