Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Szlak ucieczki Rotmistrza Witolda Pileckiego z Auschwitz

Inauguracyjne spotkanie w Alwerni

W dniu 15.02.2016 r. na zaproszenie Gminy Alwernia i Stowarzyszenia Auschwitz Memento/Projekt Pilecki, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bochniaków Stanisław Kobiela oraz Stanisław Mróz uczestniczyli w inauguracyjnym spotkaniu, którego celem było przedstawienie propozycji utworzenia szlaku historycznego, który będzie przebiegać trasą ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego w 1943 roku z obozu koncentracyjnego Auschwitz przez Oświęcim, Babice, Alwernię, Wieliczkę do Bochni. Informację o szczegółach spotkania prezentuje UM Miasta Alwernia

Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej wspiera inicjatywę utworzenia szlaku historycznego. Postać rotmistrza Witolda Pileckiego jest dla nas szczególnie ważna. Podejmujemy szereg działań zmierzających do upamiętnienia postaci tego bohatera. U wejścia do Domu Bochniaków znajduje się ufundowana przez Stowarzyszenie tablica pamiątkowa. Postać Pileckiego przybliżamy w Wiadomościach Bocheńskich. Niebawem w kolejnym jego numerze przedstawimy II część artykułu opisującego jego ucieczkę z obozu koncentracyjnego przebiegającą w dramatycznych okolicznościach. Zapraszamy do lektury.

Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »