Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Wiadomości Bocheńskie nr 3/2020 (125)Spis treści nr 3/2020 „Wiadomości Bocheńskich”

 1. Miasto Bochnia swoim bohaterom 1920-1930 – Janina Kęsek s. 3
 2. Spłacić dług tej ziemi kochanej … – Roman Śledź s. 8
 3. Albina Wyspiańska i Zofia Ryncarzowa Bochnia – Mysłowice – Barbara Sikora s. 13
 4. Stopka redakcyjna – s. 23
 5. Z pamiętnika Stanisławy Serafińskiej – Rok 1920 – opr. – Maria Serafińska Domańska, Agnieszka Opioła – s. 24
 6. Z tajgi do krainy baobabów – na podstawie fragmentów wspomnień Pani Janiny Bezkorowajny – opr. Anna Szewczyk – s. 34
 7. Powiązania komunikacyjne – Adam Kobiela – s. 39
 8. Rocznicowe przypomnienie – Ewelina Mroczek – s. 43
 9. Etapy w rozwoju mowy dziecka czyli jak zrozumieć
  wnuczka?
  – Marta Kazek – s. 46
 10. Spis treści – s. 46
  Na okładce: Tablica pamiątkowa – „Miasto Bochnia swoim
  bohaterom – 1920-1930”, zlokalizowana na budynku Muzeum
  im. S. Fischera w Bochni. fot. S. Mróz

Numer Wiadomości Bocheńskich do pobrania w wersji elektronicznej TUTAJ


Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »