Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Spotkanie Opłatkowe Absolwentów UJ

Tradycyjnie już, w pięknej uniwersyteckiej  Auli Collegium Novum odbyło się 12 I 2019 uroczyste Spotkanie Opłatkowe, zorganizowane przez Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów UJ, które w tym roku obchodzi swoje 55­-lecie powstania.
W spotkaniu uczestniczyły władze Uczelni, Rektor ds. badań naukowych Prof. Stanisław Kirstyn i inni Profesorowie UJ, a także Prezesi i członkowie Zarządów zaprzyjaźnionych Stowarzyszeń, m.in.: Stowarzyszenia Wychowanków AGH, Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, Stowarzyszenia Klubu Przyjaciół Wieliczki, Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego (przesłany na ręce organizatorów i przeczytany List z życzeniami) ale też Profesorowie z PAU, Prezes Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego, Prezes Krakowskiego Towarzystwa Lekarskiego. Przybyła również Prezes Związku Sybiraków.
W oficjalnej części wręczano dyplomy, podziękowania za współpracę z zaprzyjaźnionymi Stowarzyszeniami. Znaczące odznaczenie „Gdańskie Lwice Uniwersyteckie” z rąk Kapituły Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego otrzymała wiceprezes SAUJ Barbara Nikorowicz. Serdeczne podziękowania za długoletni trud włożony w skrupulatne prowadzenie dokumentacji SAUJ, pięknej Kroniki, otrzymała wraz z kremową różą Pani Barbara Rosławiecka. Świąteczny nastrój podkreślił występ uniwersyteckiego zespołu Pieśni i Tańca „Słowianki”, podczas którego kolędy śpiewne były wspólnie z gośćmi. Po części oficjalnej nastąpiło poświęcenie opłatka i złożenie Życzeń Noworocznych przez zaprzyjaźnionego z SAUJ Ks. Profesora Tadeusza Panusia z Collegiaty Św. Anny. Potem wszyscy z wszystkimi łamali się opłatkiem, składając sobie życzenia podobne do tych, które na samym początku zacytowała prowadząca uroczystość, członkini SAUJ, Zofia Cześnikiewicz: „Spotkali się raz jeszcze, żeby w krótkim czasie odkryć, że lubią się nawzajem”(cytat z Absolwentów Ericha Segala). Następnie wiceprezes SAUJ, współprowadząca uroczystość, Barbara Nikorowicz zaprosiła wszystkich gości na poczęstunek.

Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »