Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Obchody Narodowego Święta Niepodległości u Bochniaków

Czy przyjdzie nam umrzeć wśród boju,
   Czy w tajgach Sybiru nam gnić,
   Z trudu naszego i znoju
   Polska powstanie by żyć!

(Naprzód drużyno strzelecka – pieśń Drużyn Strzeleckich)

Jak co roku spotykamy się w Domu Bochniaków aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.

 Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się o godzinie 18.00. Przybyłych powitał Prezes Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej Stanisław Kobiela.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji muzycznego spotkania był chór „ADORAMUS” działający w parafii p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Chełmie, pod dyrekcją Krystyny Dziurdzi. Pełny skład chóru to 23 osoby i nie był to pierwszy jego występ w murach Domu Bochniaków. Wykonawcy zaprezentowali dwa utwory: „Bogurodzica”oraz „Gaude Mater Polonia”.

Scenariusz uroczystości przygotowany został przez Ewelinę Mroczek, która pieśni i piosenki powiązała słowem przedstawiając bohaterów tamtych lat, kiedy rodziła się niepodległość Polski a słowa te odczytał debiutujący w murach naszego Domu – Maksymilian Truś, uczeń I LO w Bochni, członek Stowarzyszenia. Wykorzystała w nim fragmenty książki wydanej przez Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz staraniem naszego Stowarzyszenia „Na legionowym szlaku” autorstwa Stanisława Kobieli.

Przy akompaniamencie fortepianu i pod dyrekcją Sylwii Klejdysz pieśni i piosenki śpiewali członkowie naszego chóru „Lutnia Bocheńska” a do śpiewu przyłączyli się wszyscy przybyli na uroczystość. Prezentowane pieśni i piosenki prowadziły nas po polach bitew I wojny światowej, nastrajały refleksyjnie do tamtych lat. Wieczór wypełniły i „Pierwsza Kadrowa”, „Warczą karabiny”, „Piechota”, „Ułani, ułani”, „Modlitwa strzelecka”, „Taki kraj”, „Orlątko”, czy „Pobór na dziewczynki”.

Koncert w patriotycznej atmosferze zakończył się odśpiewaniem hymnu narodowego.

 

Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »