Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Zwiedzanie Żydowskiej Trasy Pamięci w Bochni

Weekend z zabytkami powiatu bocheńskiego

  Starostwo Bocheńskie zorganizowało w dniach 3-4 września 2016 r. weekend z zabytkami powiatu bocheńskiego. W niedzielę 4 września  w ramach tej oferty turystycznej Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej zorganizowało zwiedzanie Żydowskiej Trasy Pamięci w Bochni, która otwarta została rok temu, 7 września 2015 r. staraniem społeczności bochniaków z Izraela, Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej oraz władz samorządowych miasta Bochni. Trasa ta została zaprezentowana po raz pierwszy w ramach weekendu z zabytkami powiatu bocheńskiego.

  O godzinie 11.00 ponad 30 osób zebrało się przed Domem Bochniaków. Oprowadzał Stanisław Kobiela prezes Stowarzyszenia. Zwiedzanie rozpoczęło się od ul. Kraszewskiego i Kowalskiej.  Zwiedzający poznali obszar getta, okoliczności i czas jego powstania, a następnie miejsca eksterminacji Żydów i wywożenia ich do obozów zagłady i obozów koncentracyjnych w Bełżcu, Auschwitz, Płaszowie i Szebni. Przy ul. Niecałej oprowadzający omówił zasady funkcjonowania rady żydowskiej (Judenratu) i policji żydowskiej (Ordnungdienst).

   Przy pomniku ofiar Holokaustu Żydów z Bochni i okolicy wyobrażonym w postaci zdartego pazurami Dekalogu zwiedzający zatrzymali się dłużej poznając historię tego pomnika, nazwiska fundatorów i tragiczne wydarzenia związane z ostateczną likwidacją bocheńskiego getta.
   W czasie zwiedzania pokazano miejsca masowego zabijania Żydów na ulicach Bochni, cmentarzu żydowskim na Krzęczkowie i w Baczkowie oraz losy dzieci żydowskich zamordowanych  w sierocińcu przy ul.  św. Leonarda. Na ul. Trudnej oprowadzający mówił o dwóch bocheńskich synagogach i o historii tzw. warsztatów Greiwera, dzięki którym getto w Bochni przetrwało najdłużej w Małopolsce.
   Zainteresowanie było duże, o czym świadczy wiele pytań a także zgłoszona chęć obejrzenia w Domu Bochniaków wystawy „Getto w Bochni”. Po wystawie oprowadzał gości kol. Stanisław Mróz.


Numer specjalny „Wiadomości Bocheńskich” z opisem Żydowskiej Trasy Pamięci możesz pobrać w wersji PDF TUTAJ.


 Opisy Tablic informacyjnych Żydowskiej Trasy Pamięci możesz przeczytać TUTAJ.

Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »