Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Na legionowym szlaku… – koncert pieśni patriotycznych

    Jak co roku spotykamy się w Domu Bochniaków aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.
   Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 17.30 przy pełnej sali. Przybyłych powitał Prezes Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej Stanisław Kobiela. Wśród uczestników powitaliśmy dużą grupę członków Stowarzyszenia „Rodzina Kolpinga w Bochni”, na czele z przewodniczącą Zarządu Grażyną Rzepka – Płachta oraz Krystyną Dziurdzia kierującą chórem stowarzyszenia. Program uroczystości przygotowany został przez Ewelinę Mroczek, która pieśni i piosenki powiązała słowem przedstawiając bohaterów tamtych lat, kiedy rodziła się niepodległość Polski. Przy akompaniamencie fortepianu i pod dyrekcją Stanisława Domańskiego wiodącą rolę odgrywał nasz chór „Lutnia Bocheńska” a do śpiewu przyłączyli się wszyscy przybyli na uroczystość. Koncert rozpoczął się Kantatą Bochniaków odśpiewaną na stojąco, a w patriotycznej atmosferze zakończył się odśpiewaniem hymnu narodowego. Prezentowane pieśni i piosenki prowadziły nas po polach bitew I wojny światowej, nastrajały refleksyjnie do tamtych lat. Oprawa graficzna przygotowana przez Stanisława Mroza dopełniała atmosferę spotkania. Miłym, a zarazem bardzo ciekawym akcentem było spotkanie z naszym Kolegą Jarosławem Przybyło, kierującym Sekcją Historyczną Stowarzyszenia, który przybył do nas w mundurze 15 Pułku Piechoty Ziemi Bocheńskiej, który to pułk: „w celu podkreślenia nieprzejednanej zaciętości na wroga” otrzymał nazwę „Wilków”.  Kolega przedstawił zebranym wiele ciekawostek i szczegółów z historii i szlaku bojowego tej bohaterskiej jednostki.


Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »