Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Chór "LUTNIA" Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, w 157 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego zaprasza do Domu Bochniaków (Rynek 2) na wspólne śpiewanie pieśni powstańczych 1863/1864.

Wokół Przebraża – polskie cmentarze na Kresach

Sekcja Historyczna Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej zaprasza na spotkanie pt. "Wokół Przebraża". Podczas spotkania Jarosław Przybyło opowie o cmentarzach polskich na Kresach oraz o działalności sekcji na Wołyniu. Zaprezentowany zostanie również film Jerzego Turka "Wokół Przebraża" oraz relacja reporterska z prac renowacyjnych na cmentarzu w Rożyszczach

767 lat temu… spektakl Teatru Artystokrackiego

Oratorium Św. Kingi, Plac Św. Kingi 6 Plac Św. Kingi 6, Bochnia, Małopolskie, Polska

Burmistrz Miasta Bochnia i Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej zapraszają na spektakl Teatru Artystokrackiego pt. "767 lat temu..." w ramach obchodów święta lokacji miasta.

Witold Kubicha „Rysunek” – wystawa w Domu Bochniaków

Dom Bochniaków Rynek 2, Bochnia, Małopolskie

Wystawa jest dostępna do zwiedzania po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym 722 00 80 80. Podczas zwiedzania należy dostosować się do bieżących ograniczeń wynikających z zagrożenia epidemicznego. Istnieje możliwość dokonania zakupu wystawianych […]

Free

Spotkanie z Jackiem Fairweatherem, autorem książki pt. OCHOTNIK – prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego

Tężnia Bochnia Bochnia, Małopolskie, Poland

Czy zachodni świat mógł powstrzymać Holocaust? Czy misja Witolda Pileckiego miała szanse powodzenia? Ochotnik to opowieść o polskim bohaterze, oparta na nieznanych dotąd źródłach i relacjach świadków, o której powinien się dowiedzieć cały świat. W sobotę 26 września o godz. 11.00 spotkamy się z autorem tej niezwykłej opowieści - Jackiem Fairweatherem.

Free

Spotkanie autorskie z Ireną Powell i prof. Elżbietą Tabakowską

Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie on-line z Ireną Powell i prof. Elżbietą Tabakowską, autorkami książek: „Córka, która sprzedała matkę” i „Sara – Irena - Elżbieta”.
Obie książki, bardzo wzruszające, pełne są osobistych wspomnień i przemyśleń, opartych, a wręcz spowodowanych historycznymi wydarzeniami, zapoczątkowanymi w latach 30. XX wieku. Z jednej strony są: wojna i okupacja hitlerowska, faszyzm i komunizm , z drugiej: życie, strach, pomoc, przetrwanie, przyjaźń. W przedziwny sposób losy autorek splatają się ze sobą i z …. Bochnią, a jeszcze więcej z Borkiem i mieszkającą tam niegdyś rodziną Ryncarzów.
Irena Powell, urodzona we Lwowie, w rodzinie polskich Żydów, ukończyła anglistykę i japonistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w St. Anthony’s College w Oksfordzie. Przez wiele lat była wykładowcą uniwersyteckim w Oksford i Shelfeld, gdzie również publikowała prace naukowe, z których najważniejszą jest „Pisarze i społeczeństwo we współczesnej Japonii” („Writers and society in modern Japan”) wydana w 1983 roku.
Prof. Elżbieta Tabakowska, polska filolog, anglistka, tłumaczka książek Normana Daviesa, zajmuje się językoznawstwem kognitywnym oraz teorią przekładu, kierownik Katedry UNESCO do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, członek Collegium Invisibile.
Prezentowane podczas spotkania książki zostały wydane przez Wydawnictwo Austeria w Krakowie.

Free