Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Wspólne, majowe śpiewanie – zdjęcia

W środę 10. maja w „Domu Bochniaków” odbyło się wspólne śpiewanie pieśni majowych, w którym udział wzięły chóru „Lutnia” (działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej) oraz chór Klubu Seniora „Rozalka”.

Spotkanie nie byłoby możliwe bez zaangażowania p. Stanisława Domańskiego, który swoim akompaniamentem uświetnił nasze spotkanie. Niedawno z rąk wojewody małopolskiego Łukasza Kmity otrzymał on nadany przez ministra Glińskiego brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

W spotkaniu, poza chórzystami, wzięli udział członkowie i sympatycy naszego Stowarzyszenia oraz Stefan Kolawiński, burmistrz Bochni.

Spotkanie ubogaciła młodzież z Teatru Artystokrackiego, która wykonała część artystyczną. Wzorcowego przygotowania młodzieży podjęła się kol. Ewelina Mroczek.

Zdjęcia dzięki uprzejmości portalu Bochniazbliska.pl –> GALERIA ZDJĘĆ

Majowe śpiewanie, to kultywowanie polskich tradycji patriotycznych. Wspólne spotykanie się lokalnych wspólnot na śpiewaniu pieśni nawiązujących do uchwalenia Konstytucji 3 maja narodziło się już w czasach rozbiorów. Majowe śpiewanie pozwalało uczcić bohaterów maja, którzy najpierw w maju 1791 r. doprowadzili do uchwalenia tej nowatorskiej konstytucji, a w maju 1792 r. stanęli w jej obronie przeciwko Konfederacji Targowickiej.

75. rocznica śmierci rtm. Pileckiego

Jak co roku, w godzinę śmierci rtm. Witolda Pileckiego (21:30), Justyna Tarczydło, członek Zarządu Głównego naszego Stowarzyszenia, zapaliła znicz pamięci ku czci zamordowanego przez komunistyczny reżim, jednego z najodważniejszych Polaków

Czytaj więcej »

Wspólne, majowe śpiewanie – zdjęcia

W środę 10. maja w „Domu Bochniaków” odbyło się wspólne śpiewanie pieśni majowych, w którym udział wzięły chóru „Lutnia” (działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej) oraz chór Klubu Seniora

Czytaj więcej »