Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Spotkanie opłatkowe u Bochniaków – zdjęcia

Tradycje, to istotny budulec tkanki społecznej i jednocześnie pewna sztafeta przechodząca z pokolenia na pokolenie. Taką tradycją, kultywowaną praktycznie od początku istnienia naszego Stowarzyszenia, jest organizacja spotkania opłatkowego. Niezwykle cieszymy się, że w minioną sobotę (7 stycznia 2023 r.), po wymuszonej pandemią przerwie, udało nam się wrócić do tej szczególnej tradycji.

Całe spotkanie prowadził wiceprezes Bogdan Dźwigaj. Prezes Zofia Sitko przywitała przybyłych gości, członków Stowarzyszenia oraz jego sympatyków. Następnie wiceprezes Maksymilian Truś odczytał fragment Ewangelii, mówiący o narodzinach Jezusa i pokłonie pasterzy. Głos zabrał kol. Bogdan Kosturkiewicz, występujący nie tylko w roli członka Stowarzyszenia, ale będąc reprezentantem władz samorządowych, jako Przewodniczący Rady Miasta Bochnia. Z kolei Ewelina Mroczek bardzo ciekawie przedstawiła życzenia świąteczne, przybyłe do Stowarzyszenia z całej Polski, odczytując te najciekawsze i prezentując przy tym nienaganną łacinę – bo i w tym klasycznym języku życzenia otrzymaliśmy. Grażyna Adamiec odczytała nazwiska członków Stowarzyszenia, którzy odeszli do wieczności od naszego ostatniego spotkania opłatkowego. Cała oficjalna część spotkania przeplatana była wspólnym śpiewem kolęd, do akompaniamentu uzdolnionego muzycznie Jerzego Florkowskiego z Teatru Artystokrackiego.

Podniosłym momentem było przyjęcie w poczet członków Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej dwoje młodych ludzi: Martyny Strach i Jakuba Owczarka. Oboje od wielu lat aktywnie działają w Teatrze Artystokrackim, jednak ich zaangażowanie dotyczy również wielu innych sfer naszego Stowarzyszenia. Ich dotychczasowe zasługi dla Bochniaków przedstawiła prezes Zofia Sitka, a Jarosław Przybyło okazałych, dwuręcznym mieczem oficjalnie pasował ich na członków Stowarzyszenia.

Na koniec oficjalnej części naszego spotkania wszyscy złożyliśmy sobie z serca płynące życzenia, dzieląc się tradycyjnie opłatkiem. Później przyszła pora na część mniej oficjalną, podczas której niezliczone rozmowy, dyskusje, zawiązywane, bądź utrwalane znajomości potwierdziły, jak ważne i konieczne są tego typu spotkania. A jako, że pusty brzuch nie sprzyja rozmowom, to do dyspozycji wszystkich uczestników był obfity bufet pełen smakołyków z Restauracji „Jubilatka” oraz słodkości z cukierni Stanisława Broszkiewicza.

Bogata fotorelacja autorstwa kol. Stanisława Mroza:

V rocznica śmierci Stanisława Kobieli

5 lat temu odszedł do wieczności śp. Stanisław Kobiela. Był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, prawnikiem, pracował jako radca prawny.Od lat działał społecznie na rzecz miasta, był działaczem „Solidarności”, radnym miejskim,

Czytaj więcej »

75. rocznica śmierci rtm. Pileckiego

Jak co roku, w godzinę śmierci rtm. Witolda Pileckiego (21:30), Justyna Tarczydło, członek Zarządu Głównego naszego Stowarzyszenia, zapaliła znicz pamięci ku czci zamordowanego przez komunistyczny reżim, jednego z najodważniejszych Polaków

Czytaj więcej »