Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Wizyta w Dęblinie – śladami „Wilków”

Wizyta w Dęblinie

W miniony wtorek przedstawiciele Zarządu naszego Stowarzyszenia gościli w Dęblinie na zaproszenie Pana Pawła Pawłowskiego, dyrektora Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Spotkanie zostało zainicjonowane przez gen. dyw. pil Cezarego Wiśniewskiego, Zastępcę Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i dotyczyło przede wszystkim postaci pochodzącego z Bochni płk. pil. obs. Adama Dąbrowy, Kawalera Krzyża Virtuti Militari i dowódcy 301 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Pomorskiej” im. Obrońców Warszawy, dowódcy stacji lotniczej w Faldingworth w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Obszerny artykuł na jego temat można przeczytać w 87. numerze Wiadomości Bocheńskich.

Podczas spotkania i rozmów nawiązały się zalążki, mamy nadzieję długofalowej współpracy, wokół historii 15 Pułku Piechoty „Wilków”, który został sformowany w Bochni w 1919 r., jako Pułk Piechoty Ziemi Bocheńskiej, a w 1921 r. przybył do Dęblina.

Serdecznie dziękujemy za gościnę i oprowadzenie nas po imponujących wystawach muzealnych, prezentujących historię polskiego lotnictwa. Jesteśmy przekonani, że współpraca pomiędzy naszymi instytucjami zaowocuje jeszcze większym rozpropagowaniem zasług bohaterów walki o wolność Polski, takich jak płk. Adam Dąbrowa, lotnicy Dywizjonu 301 oraz żołnierze 15 pp „Wilków”.

V rocznica śmierci Stanisława Kobieli

5 lat temu odszedł do wieczności śp. Stanisław Kobiela. Był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, prawnikiem, pracował jako radca prawny.Od lat działał społecznie na rzecz miasta, był działaczem „Solidarności”, radnym miejskim,

Czytaj więcej »

75. rocznica śmierci rtm. Pileckiego

Jak co roku, w godzinę śmierci rtm. Witolda Pileckiego (21:30), Justyna Tarczydło, członek Zarządu Głównego naszego Stowarzyszenia, zapaliła znicz pamięci ku czci zamordowanego przez komunistyczny reżim, jednego z najodważniejszych Polaków

Czytaj więcej »