Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Wizyta w Dęblinie – śladami „Wilków”

Wizyta w Dęblinie

W miniony wtorek przedstawiciele Zarządu naszego Stowarzyszenia gościli w Dęblinie na zaproszenie Pana Pawła Pawłowskiego, dyrektora Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Spotkanie zostało zainicjonowane przez gen. dyw. pil Cezarego Wiśniewskiego, Zastępcę Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i dotyczyło przede wszystkim postaci pochodzącego z Bochni płk. pil. obs. Adama Dąbrowy, Kawalera Krzyża Virtuti Militari i dowódcy 301 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Pomorskiej” im. Obrońców Warszawy, dowódcy stacji lotniczej w Faldingworth w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Obszerny artykuł na jego temat można przeczytać w 87. numerze Wiadomości Bocheńskich.

Podczas spotkania i rozmów nawiązały się zalążki, mamy nadzieję długofalowej współpracy, wokół historii 15 Pułku Piechoty „Wilków”, który został sformowany w Bochni w 1919 r., jako Pułk Piechoty Ziemi Bocheńskiej, a w 1921 r. przybył do Dęblina.

Serdecznie dziękujemy za gościnę i oprowadzenie nas po imponujących wystawach muzealnych, prezentujących historię polskiego lotnictwa. Jesteśmy przekonani, że współpraca pomiędzy naszymi instytucjami zaowocuje jeszcze większym rozpropagowaniem zasług bohaterów walki o wolność Polski, takich jak płk. Adam Dąbrowa, lotnicy Dywizjonu 301 oraz żołnierze 15 pp „Wilków”.

Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »