Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Stanisław Kobiela odznaczony pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski kl. V

W piątek 9 lipca, w Urzędzie Wojewódzkim w Tarnowie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń przyznanych przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Uroczystość ta jest szczególnie ważna dla naszego Stowarzyszenia, gdyż pośmiertnie, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony ś.p. Stanisław Kobiela prezes Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

Odznaczenie odebrała córka ś.p. Stanisława Kobieli Justyna Tarczydło, członkini Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bochniaków. Wręczenia dokonał wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Order Odrodzenia Polski nadaje i stoi na straży honoru Orderu Kapituła OOP, na której czele stoi Wielki Mistrz Orderu i ośmiu członków Kapituły. Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach, Prezydent RP z urzędu staje się Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule jako Wielki Mistrz Orderu.

fot. arch. J. Tarczydło


Przyznany ś.p. Stanisławowi Kobieli Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Klasy V ustalony został rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 10.11.1992 r. W środku krzyża, na okrągłej, czerwonej, emaliowanej tarczy, umieszczony jest biało emaliowany orzeł, a na otoku tarczy umieszczony jest napis „POLONIA RESTITUTA”.

Nadawany jest osobom, które zasłużyły się Polsce zwłaszcza poprzez wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej, naukowej i społecznej. Jest dowodem uznania wielkiego wkładu ś.p. Stanisława Kobieli w badanie lokalnej historii i tradycji oraz kultywowanie ich wśród mieszkańców Bocheńszczyzny.

fot. arch. J. Tarczydło
fot. arch. J. Tarczydło

O działalności ś.p. Stanisława Kobieli pisaliśmy TUTAJ


Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »