Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Spotkanie autorskie z IRENĄ POWELL i prof. ELŻBIETĄ TABAKOWSKĄ on-line u Bochniaków

Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie on-line z Ireną Powell i prof. Elżbietą Tabakowską, autorkami książek: „Córka, która sprzedała matkę” i „Sara – Irena – Elżbieta”.

Obie książki, bardzo wzruszające, pełne są osobistych wspomnień i przemyśleń, opartych, a wręcz spowodowanych historycznymi wydarzeniami, zapoczątkowanymi w latach 30. XX wieku. Z jednej strony są: wojna i okupacja hitlerowska, faszyzm i komunizm, z drugiej: życie, strach, pomoc, przetrwanie, przyjaźń. W przedziwny sposób losy autorek splatają się ze sobą i z … . Bochnią, a jeszcze więcej z Borkiem i mieszkającą tam niegdyś rodziną Ryncarzów.

Irena Powell, urodzona we Lwowie, w rodzinie polskich Żydów, ukończyła anglistykę i japonistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w St. Anthony’s College w Oksfordzie. Przez wiele lat była wykładowcą uniwersyteckim w Oksford i Shelfeld, gdzie również publikowała prace naukowe, z których najważniejszą jest „Pisarze i społeczeństwo we współczesnej Japonii” („Writers and society in modern Japan”) wydana w 1983 roku.

Prof. Elżbieta Tabakowska, polska filolog, anglistka, tłumaczka książek Normana Daviesa, zajmuje się językoznawstwem kognitywnym oraz teorią przekładu, kierownik Katedry UNESCO do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, członek Collegium Invisibile.

Prezentowane podczas spotkania książki zostały wydane przez Wydawnictwo Austeria w Krakowie.

Ze względu na ograniczenia wynikające z przepisów sanitarnych nasze spotkanie odbędzie się on-line we wtorek, 30 marca 2021 r. o godz. 17.00 na naszym kanale You Tube https://www.youtube.com/channel/UCAA6_ZyxZ-L4H0QIIz0g2-w .


Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »