Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Wiadomości Bocheńskie nr 3-4/2019 (121-122)

Spis treści nr 3-4/2019 „Wiadomości Bocheńskich”

 1. Wrzesień w pamięci świadków i w literaturze polskiej – Michalina Pięch – s. 3
 2. Bochnia w latach okupacji – wspomnienia z dzieciństwa – Joanna Januszewska Miśków – s. 5
 3. Wspomnienie o ks. Janie Twardowskim – Władysław Kupiszewski – s. 8
 4. O Janie (1856-1921) i Antonim (1883-1943) Szaperach, nauczycielach w Szkole Ludowej w Brzeźnicy – Jadwiga Duda – s. 10
 5. Franciszek Marzec z Chodenic k/Bochni – nauczyciel i działacz oświatowy (1853-1942) – Roman Kucharski – 13
 6. Miłość żąda ofiary… W rocznicę wybuchu II wojny światowej b- Woytek Kopacz – s. 18
 7. Co nowego? – rozmowa z Prezesem Zarządu Głównego SB i MZB panią Zofią Sitko – Redakcja – s. 24
 8. Ciekawe znalezisko w Krzeczowie k. Bochni – Jadwiga Duda – s. 25
 9. O generale Jerzym Dobrodzickim i jego związkach z Bochnią – Janina Kęsek – s. 26
 10. Niezapomniany Stanisław Kobiela – Elżbieta Misiak – s. 28
 11. KRONIKA – s. 29
 12. Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW STOWARZYSZENIA – s. 36
  • Oddział Warszawski – s. 36
  • Oddział Wiśnicki – Towarzystwo Miłośników Wiśnicza – s. 41
  • Oddział Wrocławski – s. 41
  • Oddział Krakowski „Krakus” – s. 42
  Kronikę oraz informacje z życia oddziałów Stowarzyszenia zredagowali: Janina Kęsek, Stanisław Mróz, Ewelina Mroczek, Zofia Sitko, Elżbieta Misiak, Jadwiga Duda, Janina Olszewska, Irena Bieniek, Justyna Kozicka Na okładce: Pomnik upamiętniający plut. Stefana Pałczyńskiego na cmentarzu św. Rozalii w Bochni. Odsłonięcia pomnika dokonano 17 września 2019 r., w 80. rocznicę śmierci bohatera z Bochni. Fot. Krzysztof Burski

Do pobrania w wersji elektronicznej TUTAJ


Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »