Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Bochnia na drodze do niepodległości – lata Wielkiej Wojny – wykład Janusza Paproty u Bochniaków

Gościem wtorkowego spotkania w Domu Bochniaków był Janusz Paprota -nauczyciel, historyk, badacz historii lokalnej. Historię Ziemi Bocheńskiej propaguje prowadząc stronę internetową  www.bochenskiedzieje.pl. 

Swoje prace publikuje w „Kronice Bocheńskiej”, „Wiadomościach Bocheńskich” czy „Roczniku Bocheńskim”. Odczyty prezentował w Muzeum im. Stanisława Fischera, współpracuje z naszym Stowarzyszeniem, Archiwum Narodowym w Krakowie O/Bochnia. 

W spotkaniu wzięli udział członkowie naszego Stowarzyszenia oraz nasi sympatycy, którzy już są stałymi bywalcami Domu Bochniaków, co nas napawa wielką radością. 

Tematem wykładu była “Bochnia na drodze do niepodległości – lata Wielkiej Wojny”. Autor prześledził wydarzenia z okresu 1914 – 1918 w Bochni na tle wydarzeń Wielkiej Wojny, uzupełniając przekaz prezentacją multimedialną. Znalazły się w niej reprodukcje zdjęć, wycinków prasowych, które do tej pory nie pojawiły się w przestrzeni publicznej. Jest to efekt żmudnej kwerendy autora w archiwach ale również na portalach internetowych muzeów, archiwów również zagranicznych.

Ciekawymi były informacje obrazujące ewolucję postaw członków Rady Miejskiej od początku wojny aż po kulminacyjne wydarzenia z października i listopada 1918 r., w których efekcie Bochnia stała się wolnym i niepodległym miastem Rzeczypospolitej Polskiej. 

Spotkanie było również okazją do zaprezentowania okazów kolekcjonerskich Jacka Kobieli w postaci okolicznościowych znaczków pocztowych oraz banknotów wydanych przez miasto czy kopalnię soli w początkowym okresie wolności, jak również wspomnień np. p. Janiny Kęsek o tym jak radzono sobie w tym czasie z problemami aprowizacyjnymi, czym uzupełniano niewielkie przecież przydziały kartkowe.

 Spotkanie z 18 listopada stanowi klamrę spinającą obchody 100-Lecia Niepodległości, które rozpoczęły się w Domu Bochniaków wernisażem wystawy “Olga Leopoldyna Stawecka – porucznik zakonnica z Bochni”. Zwieńczeniem wkładu naszego Stowarzyszenia w obchody 100 Lecia… będzie uhonorowanie naszej bohaterki lokalnej Olgi Leopoldyny Staweckiej (siostry Eligii Marii w Zgromadzeniu Córek Matki Bożej Bolesnej w Oświęcimiu) poprzez nadanie jej imienia jednej z bocheńskich ulic.

Serdecznie dziękujemy p. Januszowi Paprocie za podzielenie się z nami wynikami swoich badań historycznych i pozostajemy z nadzieją dalszej owocnej współpracy.

161. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Bochnia, wówczas miasto obwodowe leżące poza terenem objętym działaniami powstańczymi, odegrała ważną rolę zaplecza dla Powstania Styczniowego. Stąd przemycano za Wisłę do oddziałów powstańczych broń i amunicję, leki i środki opatrunkowe, żywność, a przede wszystkim

Czytaj więcej »

Nowy numer Wiadomości Bocheńskich już dostępny!

Wraz z najlepszymi życzeniami świątecznymi przekazujemy Państwu ostatni w tym roku numer Wiadomości Bocheńskich nr 4(138). Numer ten otwiera artykuł dr Kazimierza Przybyłki z Lublina, który wspomina dzieciństwo w Lipnicy, opisuje obyczaje Bożonarodzeniowych oraz przedstawia swoje refleksje świąteczne. Co w numerze?

Czytaj więcej »