Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Bochnia na drodze do niepodległości – lata Wielkiej Wojny – wykład Janusza Paproty u Bochniaków

Gościem wtorkowego spotkania w Domu Bochniaków był Janusz Paprota -nauczyciel, historyk, badacz historii lokalnej. Historię Ziemi Bocheńskiej propaguje prowadząc stronę internetową  www.bochenskiedzieje.pl. 

Swoje prace publikuje w „Kronice Bocheńskiej”, „Wiadomościach Bocheńskich” czy „Roczniku Bocheńskim”. Odczyty prezentował w Muzeum im. Stanisława Fischera, współpracuje z naszym Stowarzyszeniem, Archiwum Narodowym w Krakowie O/Bochnia. 

W spotkaniu wzięli udział członkowie naszego Stowarzyszenia oraz nasi sympatycy, którzy już są stałymi bywalcami Domu Bochniaków, co nas napawa wielką radością. 

Tematem wykładu była “Bochnia na drodze do niepodległości – lata Wielkiej Wojny”. Autor prześledził wydarzenia z okresu 1914 – 1918 w Bochni na tle wydarzeń Wielkiej Wojny, uzupełniając przekaz prezentacją multimedialną. Znalazły się w niej reprodukcje zdjęć, wycinków prasowych, które do tej pory nie pojawiły się w przestrzeni publicznej. Jest to efekt żmudnej kwerendy autora w archiwach ale również na portalach internetowych muzeów, archiwów również zagranicznych.

Ciekawymi były informacje obrazujące ewolucję postaw członków Rady Miejskiej od początku wojny aż po kulminacyjne wydarzenia z października i listopada 1918 r., w których efekcie Bochnia stała się wolnym i niepodległym miastem Rzeczypospolitej Polskiej. 

Spotkanie było również okazją do zaprezentowania okazów kolekcjonerskich Jacka Kobieli w postaci okolicznościowych znaczków pocztowych oraz banknotów wydanych przez miasto czy kopalnię soli w początkowym okresie wolności, jak również wspomnień np. p. Janiny Kęsek o tym jak radzono sobie w tym czasie z problemami aprowizacyjnymi, czym uzupełniano niewielkie przecież przydziały kartkowe.

 Spotkanie z 18 listopada stanowi klamrę spinającą obchody 100-Lecia Niepodległości, które rozpoczęły się w Domu Bochniaków wernisażem wystawy “Olga Leopoldyna Stawecka – porucznik zakonnica z Bochni”. Zwieńczeniem wkładu naszego Stowarzyszenia w obchody 100 Lecia… będzie uhonorowanie naszej bohaterki lokalnej Olgi Leopoldyny Staweckiej (siostry Eligii Marii w Zgromadzeniu Córek Matki Bożej Bolesnej w Oświęcimiu) poprzez nadanie jej imienia jednej z bocheńskich ulic.

Serdecznie dziękujemy p. Januszowi Paprocie za podzielenie się z nami wynikami swoich badań historycznych i pozostajemy z nadzieją dalszej owocnej współpracy.

Spotkanie ku pamięci o. Władysława Całki

Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej oraz PTTK oddział w Bochni zapraszają na spotkanie poświęcone pamięci o. Władysława Całki. Władysław Całka urodził się w wówczas podbocheńskim Kolanowie. Ukończył bocheńską szkołę i wstąpił do zgromadzenia redemptorystów. Posługiwał na wileńszczyźnie,

Czytaj więcej »