Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Patriotyczne unisono w 70. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego

25 maja (piątek) zaproszono nas do Jodłówki w gminie Rzezawa gdzie Stowarzyszenie MOC RADOŚCI oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Rotmistrza Witolda Pileckiego dokonały uroczystego odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej postać Rotmistrza. Autorem tablicy jest wybitny artysta rzeźbiarz prof. Czesław Dźwigaj. Odsłonięcia dokonała Maria Serafińska-Domańska córka Tomasza Serafińskiego, w którego domu (Koryznówka w Nowym Wiśniczu) znaleźli schronienie Pilecki z towarzyszami po ucieczce z KL Auschwitz. Tradycję Szkoły i uroczystość wzbogaciła kolejna inicjatywa: było nią pierwsze wykonanie Hymnu Szkoły autorstwa: sł. Bogdan Kasprowicz, muz. Stanisław Domański. Autor słów jest literatem i miłośnikiem tradycji Lwowa, zaś Stanisław Domański profesorem Szkoły Muzycznej w Bochni i Prezesem Towarzystwa Miłośników Wiśnicza. W czasie uroczystości ogłoszono zakończenie Kampanii Bohater i nadanie imienia Bohatera Rotmistrza Witolda Pileckiego 2 Drużynie Harcerskiej w Jodłówce. Szczególnie wzruszającym momentem uroczystości, obok występu uczniów szkoły w pięknym programie słowno-muzycznym, było wręczenie nagród uczniom ośmiu okolicznych szkół, którzy wyróżnili się wiedzą, talentem i szczególnym zainteresowaniem postacią bohaterskiego Rotmistrza, w konkursach: historycznym, plastycznym i literackim. Pytania do Konkursu Historycznego opracował Stanisław Kobiela autor książki „Ucieczka rtm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz do Bochni i Wiśnicza”.

Ewelina Mroczek


Relację z wydarzenia można zobaczyć TUTAJ

Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »