Wstęp do muzeów i zwiedzanie zabytków było darmowe! Jedynym wyjątkiem jest Kopalnia Soli w Bochni, gdzie ustalony został 50% rabat na zjazdy.
Jest to doskonała okazja by mieszkańcom i turystom przypomnieć, że Powiat Bocheński to nie tylko solny gród, z najstarszą kopalnią soli, ale wiele innych ciekawych miejsc o fascynującej historii i wspaniałych zabytkach!
W tym roku, chociaż pogoda turystów nie rozpieszczała, to jednak został pobity rekord odwiedzin Powiatu Bocheńskiego. 2 i 3 września odwiedziło nas ponad siedem tysięcy osób. Mieszkańcy powiatu bocheńskiego i turyści tłumnie zwiedzali zabytki. Na weekendowej mapie znalazło się aż 44 punkty, odbywało się też kilkanaście atrakcji towarzyszących. Udostępnione były nowe zabytki, a także te, które rokrocznie biją rekordy popularności. Szczegółowe podsumowanie weekendu znajdziecie Państwo TUTAJ
W ramach „Weekendu z zabytkami Powiatu Bocheńskiego” członkowie Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej poprowadzili grupy zwiedzających:
W Domu Bochniaków
Zwiedzanie wystawy w poniedziałki i piątki w godz. 10.00-14.00. Wtorki 18.00-20.00 lub w terminach ustalonych telefonicznie. tel. 508238915. Serdecznie zapraszamy. Podczas zwiedzania można nabyć książkę „Siła Przyciągania” , można również uzupełnić swoją biblioteczkę „Wiadomości Bocheńskich” o archiwalne numery.
Żydowską Trasą Pamięci w Bochni
oprowadzał Pan Stanisław Mróz członek Zarządu Głównego naszego Stowarzyszenia. Przedstawił wydarzenia rozgrywające się w latach 1941-1943 na terenach dawnego getta żydowskiego, powstałego w połowie kwietnia 1941 r. w Bochni. Zwiedzający przeszli obok miejsc eksterminacji bezpośredniej Żydów, m.in. na ulicach i placach Bochni i cmentarzu żydowskim. Dowiedzieli się o trzech najważniejszych akcjach wywożenia Żydów do obozów zagłady w Bełżcu, KL Auschwitz oraz obozów pracy w Płaszowie i Szebni. Zwiedzający zatrzymali się przed pomnikiem Ofiar Holocaustu z Bochni i okolicy, przy zbiegu ulic Niecałej i Solnej Góry ufundowanym przez Stowarzyszenie Żydów Bocheńskich w Izraelu i uczcili pamięć pomordowanych chwilą ciszy i zadumy. Uzyskali wiadomości o roli i zadaniach Rady Żydowskiej (Judenratu) i policji żydowskiej (Ordnungsdienstu), oraz działalności i znaczeniu warsztatów rzemieślniczych Salomona Greiwera. Po przejściu Trasą Pamięci uczestnicy udali się na żydowski kirkut, na Krzęczkowie, gdzie oprowadzała Pani Iwona Zawidzka.
Szlakiem króla Kazimierza Wielkiego w Bochni
W Osadzie Sześciu Oraczy
Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Bochni, Hubert Bezeg.