Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Nasz udział w weekendzie z zabytkami Powiatu Bocheńskiego

Starostwo Powiatowe w Bochni w dniach 2 i 3 września br. zorganizowało „Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego”. W tym roku odbyła się się X Jubileuszowa edycja imprezy. Wydarzenie to przybrało już charakter cykliczny, a jego ideą jest udostępnienie mieszkańcom i turystom najciekawszych obiektów i miejsc znajdujących się na terenie Powiatu. Są to miejsca na co dzień niedostępne, bądź takie których zwiedzanie wiąże się z opłatami. Dzięki uprzejmości wielu osób zarządzających instytucjami kultury, jest możliwość przybliżenia zwiedzającym piękna Ziemi Bocheńskiej.

Wstęp do muzeów i zwiedzanie zabytków było darmowe! Jedynym wyjątkiem jest Kopalnia Soli w Bochni, gdzie ustalony został 50% rabat na zjazdy.

Jest to doskonała okazja by mieszkańcom i turystom przypomnieć, że Powiat Bocheński to nie tylko solny gród, z najstarszą kopalnią soli, ale wiele innych ciekawych miejsc o fascynującej historii i wspaniałych zabytkach!

W tym roku, chociaż pogoda turystów nie rozpieszczała, to jednak został pobity rekord odwiedzin Powiatu Bocheńskiego. 2 i 3 września odwiedziło nas ponad siedem tysięcy osób. Mieszkańcy powiatu bocheńskiego i turyści tłumnie zwiedzali zabytki. Na weekendowej mapie znalazło się aż 44 punkty, odbywało się też kilkanaście atrakcji towarzyszących. Udostępnione były nowe zabytki, a także te, które rokrocznie biją rekordy popularności. Szczegółowe podsumowanie weekendu znajdziecie Państwo TUTAJ


 

W ramach „Weekendu z zabytkami Powiatu Bocheńskiego” członkowie Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej poprowadzili grupy zwiedzających:

W Domu Bochniaków

Prezes Zarządu Głównego naszego Stowarzyszenia Stanisław Kobiela oprowadzał po wystawie „WYBITNI  PROFESOROWIE I ABSOLWENCI BOCHEŃSKIEGO GIMNAZJUM I LICEUM  im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni, służbie nauki, kultury i sztuki  – Wystawa prezentująca postaci wybitnych absolwentów bocheńskiego gimnazjum i liceum w służbie nauki, kultury i sztuki. została przygotowana przez Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej oraz Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni. Autorami wystawy są : Stanisław Kobiela i Stanisław Mróz. Wystawa dofinansowana przez Burmistrza Miasta Bochni i będzie prezentowana w Domu Bochniaków do października 2017 r. W oparciu o zakres tematyczny wystawy oraz publikacji pt. Siła Przyciągania” Civitas Christiana Oddział w Bochni planuje przeprowadzenie kolejnej edycji konkursu historycznego wśród młodzieży szkół średnich powiatu bocheńskiego.

Zwiedzanie wystawy w poniedziałki i piątki w godz. 10.00-14.00. Wtorki 18.00-20.00 lub w terminach ustalonych telefonicznie. tel. 508238915. Serdecznie zapraszamy. Podczas zwiedzania można nabyć książkę „Siła Przyciągania” , można również uzupełnić swoją biblioteczkę „Wiadomości Bocheńskich” o archiwalne numery.

 

Żydowską Trasą Pamięci w Bochni

oprowadzał Pan Stanisław Mróz członek Zarządu Głównego naszego Stowarzyszenia. Przedstawił wydarzenia rozgrywające się w latach 1941-1943 na terenach dawnego getta żydowskiego, powstałego w połowie kwietnia 1941 r. w Bochni. Zwiedzający przeszli obok miejsc eksterminacji bezpośredniej Żydów, m.in. na ulicach i placach Bochni i cmentarzu żydowskim. Dowiedzieli się o trzech najważniejszych akcjach wywożenia Żydów do obozów zagłady w Bełżcu, KL Auschwitz oraz obozów pracy w Płaszowie i Szebni. Zwiedzający zatrzymali się przed  pomnikiem Ofiar Holocaustu z Bochni i okolicy, przy zbiegu ulic Niecałej i Solnej Góry ufundowanym przez Stowarzyszenie Żydów Bocheńskich w Izraelu i uczcili pamięć pomordowanych chwilą ciszy i zadumy. Uzyskali wiadomości o roli i zadaniach Rady Żydowskiej (Judenratu) i policji żydowskiej (Ordnungsdienstu), oraz działalności i znaczeniu warsztatów rzemieślniczych Salomona Greiwera. Po przejściu Trasą Pamięci uczestnicy udali się na żydowski kirkut, na Krzęczkowie, gdzie oprowadzała Pani Iwona Zawidzka. 

 

Szlakiem króla Kazimierza Wielkiego w Bochni 
oprowadzała Pani Zofia Sitko, członek Zarządu Głównego naszego Stowarzyszenia. Trasa wiodła najważniejszymi  ulicami Solnego Miasta, zatrzymując się w miejscach historycznie ważnych. Przedstawiona została historia Bochni za czasów Kazimierza Wielkiego, dlaczego wtedy wzrosło jej znaczenie, jak biegły mury miejskie, gdzie znajdowały się bramy, szyby czy szpital dla okaleczałych górników ufundowany przez króla. Zwiedzający dowiedzieli się również dlaczego Kazimierz Wielki chętnie bywał w Bochni, kto stanowił bocheńską elitę tamtych czasów oraz do czego służyły rynki. 

 

W Osadzie Sześciu Oraczy

oprowadzał Stanisław Mróz będący również na codzień przewodnikiem po osadzie. I tutaj również pomimo niekorzystnej pogody zwiedzający nie zawiedli. Miejsce, gdzie średniowiecze nadal trwa. Zwiedzający poznali rzemiosło, zwyczaje, techniki uprawy ziemi, produkcję lin, ceramiki w XIII w. Tu również zwiedzający uświadamia sobie te nierozerwalne więzi między miastem a kopalnią, które wzajemnie warunkowały swoje istnienie.


Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Bochni, Hubert Bezeg.

Spotkanie ku pamięci o. Władysława Całki

Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej oraz PTTK oddział w Bochni zapraszają na spotkanie poświęcone pamięci o. Władysława Całki. Władysław Całka urodził się w wówczas podbocheńskim Kolanowie. Ukończył bocheńską szkołę i wstąpił do zgromadzenia redemptorystów. Posługiwał na wileńszczyźnie,

Czytaj więcej »