Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Nowy numer 3/110 „Wiadomości Bocheńskich”

 Ukazał się w sprzedaży jesienny numer „Wiadomości Bocheńskich (nr 3/2016

Rozpoczyna go cz. 4 artykułu Stanisława Kobieli Ucieczka rotm. Pileckiego z KL Auschwitz do Bochni i Wiśnicza. Autor pisze o słynnych „raportach Pileckiego” o rozmiarach zbrodni ludobójstwa w KL Auschwitz.  Opracowywał je Pilecki w dworku Serafińskich w Koryznówce. Dowiadujemy się o dalszych losach Rotmistrza, jego śmierci i dowodach pamięci o Nim w Bochni i Wiśniczu, a także okolicznościach aresztowania prawdziwego Tomasza Serafińskiego.

Bohaterem z Bochni jest plutonowy Stefan Paweł Pałczyński, żołnierz KOP, który 17 września 1939 r. – do ostatniego naboju – bronił wschodniej granicy Rzeczypospolitej w miejscowości Kamienny Wóz. O tej samotnej obronie i bohaterskiej śmierci zapomnianego bohatera pisze Janina Kęsek.

Adrianna Jaglarz przypomina pobyt młodzieży z Hiszpanii w Bochni z okazji Światowych Dni Młodzieży. Kontynuujemy temat procesu kanonizacji św. Kingi w artykule ks. dr Ryszarda Banacha z Kurii Metropolitalnej w Tarnowie, a Stanisław Kobiela przypomina niezwykłe dzieje kultu św. Kingi w Bochni, Starym Sączu i Wieliczce od poł. XVI wieku i średniowieczną legendę o pierścieniu Kingi. Joanna Maria Noworolska opisuje historię  obrazu Jana Matejki do kaplicy św. Kingi w bocheńskim kościele parafialnym.

Tadeusz Zatorski przetłumaczył z języka niemieckiego dla „Wiadomości Bocheńskich” nowelkę Gezy de Takatsa  Cud w Bochni, o wydarzeniu w czasów I wojny światowej i daje ciekawy komentarz do tej fantazji literackiej oraz wyjaśnia dlaczego nazwa Bochnia tak często pojawia się w literaturze poświęconej latom Wielkiej Wojny.

Wybitny polski ekolog i ornitolog kontynuuje swój piękny cykl Zelandia kontynent bez ssaków.

W przyszłym roku odbędzie się jubileuszowy zjazd absolwentów bocheńskiego gimnazjum i liceum z okazji 200 lat istnienia bocheńskiej Almae Matris. Dlatego przypominamy obecnie dwa historycznej już zjazdy absolwentów z 1938 r. i 1960 r. i list z Czechosłowacji na zjazd w 1960 r. jednej z absolwentek-prywatystek z 1909 r. Przy okazji redakcja wyjaśnia kim były prywatystki w szkołach średnich. 
Zofia Sitko opisuje wnętrze salonu fryzjerskiego pani Ewy Łazowskiej w stylu retro, inspirowane twórczością malarską Alfonsa Muchy, jako przykład godny naśladowania.

Redakcja załącza stanowisko Stowarzyszenia w sprawie  szokującego, budzącego nadal duże emocje i zdziwienie,  konkursu na stanowisko Dyrektora Muzeum Ziemi Wiśnickiej, a także opinię w sprawie kontrowersyjnego pomysłu nazwania terenu przed pomnikiem rozstrzelanych ofiar mieszkańców Bochni na Uzborni, Placem Ofiar Uzborni. Przy okazji odsłaniamy mity z lat PRL-u jakie nadal funkcjonują wokół  wydarzeń „Krwawego Adwentu 1939 r.”, a szczególnie zakorzenionej, a z gruntu fałszywej informacji o działaniu w jesieni 1939 r. w Bochni konspiracyjnej organizacji „Białego Orła”.

W „Kronice” Ewelina Mroczek, Felicja Wieczorek, Janina Kęsek, Stanisław Mróz, Zofia Sitko opisują wydarzenia kulturalne w Narodowym Archiwum w Krakowie Oddział w Bochni, Muzeum im. St. Fischera w Bochni, Gimnazjum św. Kingi i w naszym Stowarzyszeniu.

Piszemy także  o konserwacji cudownego obrazu Matki Bożej Bocheńskiej i sensacyjnych odkryciach odnalezionych pod warstwą werniksu i przemalowań. W dziale nekrologów przypominamy  zmarłych w ostatnim czasie Bochniaków. Janina Kęsek przypomina sylwetkę naszego przyjaciela Adama Kiernika, członka naszego Stowarzyszenia, który był pomysłodawcą i współorganizatorem organizacji „Pomost” w USA i  akcji Odrzucenia Traktatu Jałtańskiego.

Życzymy Państwu miłej lektury, pragniemy również poinformować, że aktualne numery „Wiadomości Bocheńskich” można kupić w 10 punktach handlowych na terenie Bochni i w 1 na terenie Nowego Wiśnicza. Kwartalnik można kupić w siedzibie Domu Bochniaków – Rynek 2. Dostępny jest również w sprzedaży wysyłkowej. Archiwalne numery pisma w wersji elektronicznej (.pdf) można pobrać z naszej strony www.bochniacy.pl, w zakładce – Wiadomości Bocheńskie. Sukcesywnie wzbogacamy nasze archiwum elektroniczne o kolejne numery.

Zachęcamy do kupna naszego czasopisma drukowanego w rzadkiej już formule – wolnej od reklam i w czarno-białej kolorystyce, jedynie z kolorową okładką. Kupując „Wiadomości Bocheńskie” wspieracie rozwój badań nad historią naszego miasta i ziemi bocheńskiej.

Zespół Redakcyjny „Wiadomości Bocheńskich”

161. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Bochnia, wówczas miasto obwodowe leżące poza terenem objętym działaniami powstańczymi, odegrała ważną rolę zaplecza dla Powstania Styczniowego. Stąd przemycano za Wisłę do oddziałów powstańczych broń i amunicję, leki i środki opatrunkowe, żywność, a przede wszystkim

Czytaj więcej »

Nowy numer Wiadomości Bocheńskich już dostępny!

Wraz z najlepszymi życzeniami świątecznymi przekazujemy Państwu ostatni w tym roku numer Wiadomości Bocheńskich nr 4(138). Numer ten otwiera artykuł dr Kazimierza Przybyłki z Lublina, który wspomina dzieciństwo w Lipnicy, opisuje obyczaje Bożonarodzeniowych oraz przedstawia swoje refleksje świąteczne. Co w numerze?

Czytaj więcej »