Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Nowy numer 3/110 „Wiadomości Bocheńskich”

 Ukazał się w sprzedaży jesienny numer „Wiadomości Bocheńskich (nr 3/2016

Rozpoczyna go cz. 4 artykułu Stanisława Kobieli Ucieczka rotm. Pileckiego z KL Auschwitz do Bochni i Wiśnicza. Autor pisze o słynnych „raportach Pileckiego” o rozmiarach zbrodni ludobójstwa w KL Auschwitz.  Opracowywał je Pilecki w dworku Serafińskich w Koryznówce. Dowiadujemy się o dalszych losach Rotmistrza, jego śmierci i dowodach pamięci o Nim w Bochni i Wiśniczu, a także okolicznościach aresztowania prawdziwego Tomasza Serafińskiego.

Bohaterem z Bochni jest plutonowy Stefan Paweł Pałczyński, żołnierz KOP, który 17 września 1939 r. – do ostatniego naboju – bronił wschodniej granicy Rzeczypospolitej w miejscowości Kamienny Wóz. O tej samotnej obronie i bohaterskiej śmierci zapomnianego bohatera pisze Janina Kęsek.

Adrianna Jaglarz przypomina pobyt młodzieży z Hiszpanii w Bochni z okazji Światowych Dni Młodzieży. Kontynuujemy temat procesu kanonizacji św. Kingi w artykule ks. dr Ryszarda Banacha z Kurii Metropolitalnej w Tarnowie, a Stanisław Kobiela przypomina niezwykłe dzieje kultu św. Kingi w Bochni, Starym Sączu i Wieliczce od poł. XVI wieku i średniowieczną legendę o pierścieniu Kingi. Joanna Maria Noworolska opisuje historię  obrazu Jana Matejki do kaplicy św. Kingi w bocheńskim kościele parafialnym.

Tadeusz Zatorski przetłumaczył z języka niemieckiego dla „Wiadomości Bocheńskich” nowelkę Gezy de Takatsa  Cud w Bochni, o wydarzeniu w czasów I wojny światowej i daje ciekawy komentarz do tej fantazji literackiej oraz wyjaśnia dlaczego nazwa Bochnia tak często pojawia się w literaturze poświęconej latom Wielkiej Wojny.

Wybitny polski ekolog i ornitolog kontynuuje swój piękny cykl Zelandia kontynent bez ssaków.

W przyszłym roku odbędzie się jubileuszowy zjazd absolwentów bocheńskiego gimnazjum i liceum z okazji 200 lat istnienia bocheńskiej Almae Matris. Dlatego przypominamy obecnie dwa historycznej już zjazdy absolwentów z 1938 r. i 1960 r. i list z Czechosłowacji na zjazd w 1960 r. jednej z absolwentek-prywatystek z 1909 r. Przy okazji redakcja wyjaśnia kim były prywatystki w szkołach średnich. 
Zofia Sitko opisuje wnętrze salonu fryzjerskiego pani Ewy Łazowskiej w stylu retro, inspirowane twórczością malarską Alfonsa Muchy, jako przykład godny naśladowania.

Redakcja załącza stanowisko Stowarzyszenia w sprawie  szokującego, budzącego nadal duże emocje i zdziwienie,  konkursu na stanowisko Dyrektora Muzeum Ziemi Wiśnickiej, a także opinię w sprawie kontrowersyjnego pomysłu nazwania terenu przed pomnikiem rozstrzelanych ofiar mieszkańców Bochni na Uzborni, Placem Ofiar Uzborni. Przy okazji odsłaniamy mity z lat PRL-u jakie nadal funkcjonują wokół  wydarzeń „Krwawego Adwentu 1939 r.”, a szczególnie zakorzenionej, a z gruntu fałszywej informacji o działaniu w jesieni 1939 r. w Bochni konspiracyjnej organizacji „Białego Orła”.

W „Kronice” Ewelina Mroczek, Felicja Wieczorek, Janina Kęsek, Stanisław Mróz, Zofia Sitko opisują wydarzenia kulturalne w Narodowym Archiwum w Krakowie Oddział w Bochni, Muzeum im. St. Fischera w Bochni, Gimnazjum św. Kingi i w naszym Stowarzyszeniu.

Piszemy także  o konserwacji cudownego obrazu Matki Bożej Bocheńskiej i sensacyjnych odkryciach odnalezionych pod warstwą werniksu i przemalowań. W dziale nekrologów przypominamy  zmarłych w ostatnim czasie Bochniaków. Janina Kęsek przypomina sylwetkę naszego przyjaciela Adama Kiernika, członka naszego Stowarzyszenia, który był pomysłodawcą i współorganizatorem organizacji „Pomost” w USA i  akcji Odrzucenia Traktatu Jałtańskiego.

Życzymy Państwu miłej lektury, pragniemy również poinformować, że aktualne numery „Wiadomości Bocheńskich” można kupić w 10 punktach handlowych na terenie Bochni i w 1 na terenie Nowego Wiśnicza. Kwartalnik można kupić w siedzibie Domu Bochniaków – Rynek 2. Dostępny jest również w sprzedaży wysyłkowej. Archiwalne numery pisma w wersji elektronicznej (.pdf) można pobrać z naszej strony www.bochniacy.pl, w zakładce – Wiadomości Bocheńskie. Sukcesywnie wzbogacamy nasze archiwum elektroniczne o kolejne numery.

Zachęcamy do kupna naszego czasopisma drukowanego w rzadkiej już formule – wolnej od reklam i w czarno-białej kolorystyce, jedynie z kolorową okładką. Kupując „Wiadomości Bocheńskie” wspieracie rozwój badań nad historią naszego miasta i ziemi bocheńskiej.

Zespół Redakcyjny „Wiadomości Bocheńskich”

Spotkanie ku pamięci o. Władysława Całki

Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej oraz PTTK oddział w Bochni zapraszają na spotkanie poświęcone pamięci o. Władysława Całki. Władysław Całka urodził się w wówczas podbocheńskim Kolanowie. Ukończył bocheńską szkołę i wstąpił do zgromadzenia redemptorystów. Posługiwał na wileńszczyźnie,

Czytaj więcej »