Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Spotkanie z kapitanem Dudą

12 lipca 2016 r. w Domu Bochniaków odbyło się w Domu Bochniaków spotkanie autorskie z prof. dr hab. Kapitanem żeglugi wielkiej Danielem Dudą, członkiem honorowym Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, ambasadorem król. górniczego miasta Bochni,  autorem wydanej ostatnio, nakładem Polskiego Towarzystwa Nautologicznego książki  pt. Ludzie morza cz. II. Szkice biograficzne. 

    W spotkaniu udział wziął przewodniczący Rady Miejskiej pan Jan Balicki, radni miejscy i pani Dorota Rzepka dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni. Przybyli licznie mieszkańcy Bochni i działacze naszego Stowarzyszenia. Profesor Duda, wiceprezes Związku Piłsudczyków przy dźwiękach marsza I Brygady LP odznaczył Złotym Krzyżem Związku Piłsudczyków kol. Ewelinę Mroczek,  a srebrnymi krzyżami panią Dorotę Rzepka i  kol. Jana Palucha.
   Następnie przedstawił okoliczności, które skłoniły go do napisania tomu 2 ciekawej książki „Ludzie morza” zawierającego szkice biograficzne. Wydana w br. książka stanowi cenny przyczynek do dziejów polskiej gospodarki morskiej. Zawiera życiorysy czterech postaci: Henryka Borakowskiego, Zygmunta Anzelma Deyczakowskiego, Jana Stępnia i Bogusława Żórawskiego. Wszyscy oni byli wychowankami pierwszej polskiej Szkoły Morskiej w Tczewie, ich losy odzwierciedlają  dzieje polskich oficerów, ludzi morza, którzy na dobre i złe związali się z tym regionem i złożyli daninę własnego życia w obronie Polski, walcząc na morzu i lądzie.
  W poszukiwaniu materiałów źródłowych i ich opracowaniu Autor wykonał benedyktyńską pracę. Zebrana dokumentacja niejednokrotnie unikatowa zdumiewa swoją obfitością i pokazuje losy bohaterów książki zarówno w okresie pokoju i również w czasie wojennych zmagań z nieprzyjacielem. Autor wykorzystał także znajomość i osobiste kontakty oraz korespondencję z Henrykiem Borakowskim i Janem Stępniem. Autorowi towarzyszyła małżonka pani Stanisława Nowakowska-Duda. 
   Profesor przekazał kilka egzemplarzy książki czytelnikom za wolne datki prosząc jednocześnie organizatorów, aby za uzyskane pieniądze złożyli kwiaty i znicze w dniu 11 listopada br. pod pomnikiem gen. Leopolda Okulickiego.

V rocznica śmierci Stanisława Kobieli

5 lat temu odszedł do wieczności śp. Stanisław Kobiela. Był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, prawnikiem, pracował jako radca prawny.Od lat działał społecznie na rzecz miasta, był działaczem „Solidarności”, radnym miejskim,

Czytaj więcej »

75. rocznica śmierci rtm. Pileckiego

Jak co roku, w godzinę śmierci rtm. Witolda Pileckiego (21:30), Justyna Tarczydło, członek Zarządu Głównego naszego Stowarzyszenia, zapaliła znicz pamięci ku czci zamordowanego przez komunistyczny reżim, jednego z najodważniejszych Polaków

Czytaj więcej »