Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Spotkanie z kapitanem Dudą

12 lipca 2016 r. w Domu Bochniaków odbyło się w Domu Bochniaków spotkanie autorskie z prof. dr hab. Kapitanem żeglugi wielkiej Danielem Dudą, członkiem honorowym Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, ambasadorem król. górniczego miasta Bochni,  autorem wydanej ostatnio, nakładem Polskiego Towarzystwa Nautologicznego książki  pt. Ludzie morza cz. II. Szkice biograficzne. 

    W spotkaniu udział wziął przewodniczący Rady Miejskiej pan Jan Balicki, radni miejscy i pani Dorota Rzepka dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni. Przybyli licznie mieszkańcy Bochni i działacze naszego Stowarzyszenia. Profesor Duda, wiceprezes Związku Piłsudczyków przy dźwiękach marsza I Brygady LP odznaczył Złotym Krzyżem Związku Piłsudczyków kol. Ewelinę Mroczek,  a srebrnymi krzyżami panią Dorotę Rzepka i  kol. Jana Palucha.
   Następnie przedstawił okoliczności, które skłoniły go do napisania tomu 2 ciekawej książki „Ludzie morza” zawierającego szkice biograficzne. Wydana w br. książka stanowi cenny przyczynek do dziejów polskiej gospodarki morskiej. Zawiera życiorysy czterech postaci: Henryka Borakowskiego, Zygmunta Anzelma Deyczakowskiego, Jana Stępnia i Bogusława Żórawskiego. Wszyscy oni byli wychowankami pierwszej polskiej Szkoły Morskiej w Tczewie, ich losy odzwierciedlają  dzieje polskich oficerów, ludzi morza, którzy na dobre i złe związali się z tym regionem i złożyli daninę własnego życia w obronie Polski, walcząc na morzu i lądzie.
  W poszukiwaniu materiałów źródłowych i ich opracowaniu Autor wykonał benedyktyńską pracę. Zebrana dokumentacja niejednokrotnie unikatowa zdumiewa swoją obfitością i pokazuje losy bohaterów książki zarówno w okresie pokoju i również w czasie wojennych zmagań z nieprzyjacielem. Autor wykorzystał także znajomość i osobiste kontakty oraz korespondencję z Henrykiem Borakowskim i Janem Stępniem. Autorowi towarzyszyła małżonka pani Stanisława Nowakowska-Duda. 
   Profesor przekazał kilka egzemplarzy książki czytelnikom za wolne datki prosząc jednocześnie organizatorów, aby za uzyskane pieniądze złożyli kwiaty i znicze w dniu 11 listopada br. pod pomnikiem gen. Leopolda Okulickiego.

Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »