Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

O gen. Leopoldzie Okulickim – list do redakcji

Do Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej trafił list od Czytelniczki, który niżej zamieszczamy.

Dotyczy artykułu na „Czasie Bocheńskim” o gen. Leopoldzie Okulickim

Jakże łatwo ocenia się innych gdy samemu nigdy nie było się poddanym próbie wierności idei, ofiarności  czy nawet strachu o życie własne i innych. Dzisiejsza sytość,  poczucie własnego bezpieczeństwa, a może przede wszystkim bezkrytycyzm w ocenie własnej  wiedzy, jakieś nieprzemyślane emocje wystarczą aby powstał paszkwil; negacja i okrutne  oskarżenie wobec człowieka, który już nie może się bronić. O którym wiemy, że swoje życie podporządkował  idei patriotycznej. Najpierw   w wieku 16 lat wstępując do Legionów Polskich i później, konsekwentnie, w latach kolejnej niewoli i zagrożenia fizycznego narodu z narażeniem życia tworzył i działał w strukturach Podziemnego Państwa Polskiego. Przez to poznał kazamaty sowieckie, smak kłamstwa, oszczerstwa i szantażu w moskiewskim procesie. Na końcu wbrew wyrokowi sądowemu odebrano mu życie i wrzucono w bezimienny  dół jak tysiące przed nim oficerów Wojska Polskiego. Dziwię się internetowej  redakcji . Referendum przegrano. Po co znowu „podkopywać” stojący na centralnym placu miasta pomnik Generała.

Czytelniczka

Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »