W sobotę 13 czerwca 2015 r. w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, koło Ciechanowa, rozdano Nagrody im. Władysława Orkana za rok 2014. Uroczysta Gala odbyła się w przepięknie położonej Oranżerii, niedawno odnowionej części zabytkowej substancji rodu Krasińskich.
Galę otworzyła Natalia Roszkowska – Prezes Zarządu Fundacji im. Władysława Orkana – która powitała wszystkich gości. Podziękowała również współorganizatorom, dyrektorowi Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – Romanowi Kochanowiczowi oraz dyrektorowi Muzeum Niepodległości w Warszawie – dr Tadeuszowi Skoczkowi za pomoc w przygotowaniu uroczystości. Partnerom, sponsorom oraz osobom krzewiącym idee orkanowskie podziękowała za wsparcie oraz przychylność a Panu Marszałkowi Adamowi Struzikowi za objęcie Honorowym Patronatem XIII już edycji Nagrody im. Władysława Orkana za rok 2014, edycji wyjątkowej bo przypadającej w 85 rocznicę śmierci Patrona.
Nagrodę Orkana otrzymało 9 laureatów, w tym przyznano dwie nagrody specjalne.
Dla Janiny Kęsek – starszego kustosza w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, członka Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej – za wieloletnie badania nad dziedzictwem kultury ludowej oraz historii regionu Ziemi Bocheńskiej z uwzględnieniem publikacji Bochnia i obwód bocheński w latach 1863-1864. W 150. rocznicę Powstania Styczniowego oraz Kariery chłopskich synów z Ziemi Bocheńskiej i dla zespołu wokalnego „Pauza, Raz, Dwa, Trzy…” – za kultywowanie dziedzictwa poezji ks. Jana Twardowskiego oraz przybliżanie w artystycznej formie Jego postaci.
Nagrodę Honorową otrzymał wybitny polski reżyser filmowy Jerzy Hoffman – za wielki wkład pracy w tworzenie polskiej kultury narodowej, za mistrzowskie przedstawianie w filmie najwybitniejszych dzieł literatury polskiej, za kino historyczne, które uczy i wychowuje.
Nagrody laureatom wręczali Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Sławomir Morawski – Starosta Ciechanowski, Jarosław Kalinowski – wieloletni członek Kapituły Nagrody Orkana oraz płk rez. Stanisław Dąbrowski i Tomasz Skoczek – członkowie tegorocznej Kapituły Nagrody Orkana.
Władysław Orkan (1875-1930) – urodził się w 1975 roku w Porębie Wielkiej, malowniczej wiosce w Gorcach, w rodzinie góralskiej. Był wspaniałym humorystą, piewcą urody gorczańskiego pejzażu, współtwórcą regionalizmu polskiego, wybitnym przedstawicielem polskiego nurtu wiejskiego. Zaangażowany był szczególnie w nurt regionalizmu podhalańskiego, był współzałożycielem i pierwszym prezesem Związku Podhalan. Orkan zmarł w Krakowie 14 maja 1930 roku, gdzie został pochowany na Cmentarzu Rakowickim. W rok później specjalnym pociągiem jego trumna została przewieziona do Zakopanego. Podczas tej ostatniej drogi, pociąg zatrzymywał się na każdej stacji, a całe Podhale żegnało dumaca z Gorców. Na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku jego grób znajduje się w sąsiedztwie grobów Tetmajera, Chałubińskiego i Sabały.
Laureatom, a szczególnie Pani Janinie serdecznie gratulujemy!
Nasza Koleżanka znalazła się w szerokim gronie laureatów tej nagrody reprezentujących ziemię bocheńską takich jak: Michalina Pięchowa (2006), Anna Łękawa (2007), Stanisław Kobiela (2008), Józef Styczeń (2008), Jan Flasza (2009), Stanisław Bukowiec (2010), Adam Migdał (2011), Zygmunt Ból (2012), Towarzystwo przyjaciół Chorych – Hospicjum im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Bochni (2013), Zespół Pieśni i Tańca „Siedlcanie” (2013).
Członkiem kapituły Nagrody im Wł. Orkana jest nasz rodak Tadeusz Skoczek. Członkami byli również: Stanisław Gawor, Ludwik Węgrzyn oraz Ewelina Mroczek.
Pragniemy jednocześnie przypomnieć, że wydawcą publikacji Bochnia i obwód bocheński w latach 1863-1864. W 150. rocznicę Powstania Styczniowego jest nasze Stowarzyszenie i książka jest jeszcze dostępna w sprzedaży.
5 lat temu odszedł do wieczności śp. Stanisław Kobiela. Był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, prawnikiem, pracował jako radca prawny.Od lat działał społecznie na rzecz miasta, był działaczem „Solidarności”, radnym miejskim,
Jak co roku, w godzinę śmierci rtm. Witolda Pileckiego (21:30), Justyna Tarczydło, członek Zarządu Głównego naszego Stowarzyszenia, zapaliła znicz pamięci ku czci zamordowanego przez komunistyczny reżim, jednego z najodważniejszych Polaków
Serdecznie zapraszamy na koncert Jakuba Tomira Staśto, członka Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Koncert odbędzie się w piątek 2 czerwca 2023 r. o godz. 18:30 w Sali Koncertowej Zespołu