Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Bochniaków głos w sprawie uchwał kierunkowych

Oświadczenie Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej z dnia 20 lutego 2015 roku w sprawie poparcia inicjatywy klubów radnych koalicji „Prawo i Sprawiedliwość”, „Bochnia i Ziemia Bocheńska Razem” oraz „Bochnia to Ty”

  Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej z uznaniem wita inicjatywę koalicji radnych opracowywania uchwał kierunkowych, których zadaniem będzie kształtowanie polityki samorządowej w mieście Bochni.  Jesteśmy przekonani, że inicjatywa ta spotka się z poparciem pozostałych klubów radnych bocheńskiego samorządu, że może także przyjęta zostanie w niedługiej przyszłości w samorządzie powiatowym.

   Mimo istnienia rozlicznych dokumentów Urzędu Miejskiego w Bochni,  planów perspektywicznych, strategii  etc. ciągle brakuje świeżego spojrzenia i wytyczenia klarownych kierunków działania samorządu na wielu polach. Obecna koncepcja  dotyczy wskazania właściwej wizji miasta i jej perspektyw rozwojowych i ciągłego dopominania się jej realizacji.  Stanowi także podstawę do prowadzenia konstruktywnej dyskusji, merytorycznej wymiany poglądów i rozwinięcia nowych form konsultacji społecznej, których do tej pory bardzo nam brakuje.  Nie będzie ona ograniczała władzy wykonawczej, ale wręcz przeciwnie, będzie dla niej korzystna, bowiem stworzy podstawy do konsolidacji bocheńskiego samorządu w najważniejszych sprawach.
   Wyrażając gotowość do współpracy w tej dyskusji i konsultacji  pragniemy także włączyć się do kształtowania w Bochni właściwej polityki kulturalnej,  promocji miasta na różnych polach aktywności społecznej.

Zarząd Główny

Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »