Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Targi Książki Historycznej w Warszawie

 Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej po raz pierwszy uczestniczyło w XXII Targach Książki Historycznej organizowanych przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej i Wydawnictwo Bellona S.A. w Warszawie w dniach 28 listopada – 1 grudnia 2013r. Targi odbywały się w Arkadach Kubickiego pod Zamkiem Królewskim. Na stoisku zbiorczym prezentowaliśmy dwie pozycje książkowe:

  •  Janina Kęsek,” Bochnia i obwód bocheński w latach 1863-1864. W 150 rocznicę Powstania Styczniowego”, Bochnia 2013.
  • Wojciech Krajewski „Powietrzna walka nad Bochnią”, Bochnia 2006.

 Jako materiały promocyjne rozdawane były gratis ostatnie numery „Wiadomości Bocheńskich”. Nasze wydawnictwa budziły zainteresowanie, a „Wiadomości Bocheńskie” rozeszły się już w pierwszym dniu Targów.

W piątek 29 listopada o godz. 11 odbyło się spotkanie autorskie z Janiną Kęsek, w Sali Kobiercowej Pałacu pod Blachą. W spotkaniu uczestniczyli m. in. członkowie Stowarzyszenia Rodzina Ponarska z Gdańska i z Olsztyna oraz prof. Władysław Kupiszewski z Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.


Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »