Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Koncert arii i pieśni

Dwa koncerty w Bochni i Łapczycy dedykowane Franciszce Platównie

W bieżącym roku mija 35 rocznica śmierci wybitnej polskiej wokalistki, światowej sławy Franciszki Platówny, związanej z Operą Lwowską, Warszawską, a po II wojnie światowej z Operą Wrocławską, której była współtwórczynią.

 Franciszka Rotter-Platówna pochodziła z Łapczycy, gdzie jej ojciec był organistą w miejscowej parafii. Dla uczczenia pamięci tak wybitnej artystki pan Andrzej Migdał prezes Oddziału Wrocławskiego Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej wraz z p. profesorem Eugeniuszem Sąsiadkiem b. uczniem, a następnie kolegą Franciszki Platówny z grona profesorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu zorganizowali dwa koncerty : arii i pieśni w Bochni i pieśni kościelnej Łapczycy dedykowane naszej wybitnej Rodaczce.
Stało się to możliwe dzięki życzliwości i zaangażowaniu Profesorów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Katowicach i studentów polskich uczelni muzycznych przebywających na wakacyjnym kursie wokalnym w Krynicy Górskiej, Wójta Gminy Bochnia, Szkoły Muzycznej im. Jerzego Żurawlewa w Bochni i naszego Stowarzyszenia. Kierownictwo artystyczne objęła pani prof. Michalina Growiec z Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
W niedzielę 12 lipca b.r. o godzinie 16.00 przy pięknej pogodzie do sali amfiteatralnej bocheńskiej Szkoły Muzycznej przybyli tłumnie mieszkańcy Bochni i przebywający tutaj wczasowicze. Spotkanie otworzył dyrektor Szkoły Muzycznej prof. Krzysztof Krawczyk witając gości. Następnie Andrzej Migdał przedstawił związki artystki z Łapczycą, Bochnią i naszym Stowarzyszeniem.
 Profesor Akademii Muzycznej we Wrocławiu Eugeniusz Sąsiadek b. uczeń, a później kolega Artystki z grona pedagogicznego tej Akademii mówił o jej dokonaniach artystycznych i kolejno zapowiadał występujących na koncercie artystów zarówno Profesorów jak i Studentów tych Uczelni. Akompaniowały panie Leokadia Sochacka, Anna Lasek i Julia Laskowska.
Pierwszy utwór Stanisława Niewiadomskiego „Na gody” wykonała studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku Róża Bodrzyńska (mezzosopran). Pieśń „Różyczki” współczesnego kompozytora czeskiego M. Sznajder-Trnawskiego zaśpiewała Magdalena Stefaniak absolwentka PSM Pile i studentka Akademii, Karolina Cywis w AM w Katowicach zaprezentowała się w Arii Zerliny z „Don Giovanniego” Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Wszystkie utwory wykonywano w językach w których powstały. Natalia Skrycka(mezzosopran) z AM w Katowicach ujawniła także talent aktorski w pieśni czarownicy Hexenlied Feliksa Mendelsohna-Bartholdiego. W dwóch ariach ze „Strasznego Dworu”Stanisława Moniuszki zaprezentowali się student AM w Katowicach Marcin Korbut (bas), który zaśpiewał arię Skołuby, a następnie profesor Feliks Widera (tenor) w arii Stefana. Nie brakowało na sali wątków dramatycznych. Kiedy Skołuba w komnacie w wieży zamkowej straszy tchórzliwego Macieja i w końcu potężnym basem woła do niego : Boisz się ? siedzący w pierwszym rzędzie prof. Eugeniusz Sąsiadek udając trzęsącego się ze strachu Macieja odpowiada : Nie ! A na to Skołuba-studentpyta złośliwie Macieja-profesora : Nie ? i radzi mu : Zażyj tabaki !
Doskonałym talentem aktorskim i wokalnym popisał się także Szymon Komasa (bas-baryton) w pięknej pieśni Wolframa von Eschenbacha O du mein holdes Abendstern z III aktu opery Wagnera „Tannhauser” . Studentka Katarzyna Wawrzyniuk (sopran) z AM w Łodzi wykonała arię Toski z opery „Tosca” Giuseppe Pucciniego. Jeszcze raz usłyszeliśmy muzykę Wagnera – monolog Wotana z opery „Złoto Renu”, a koncert w Szkole Muzycznej zakończył najsłynniejszy chyba mozartowski szlagier – duet La ci darem la mano (Podajmy sobie ręce) z „Don Giovanniego” w wykonaniu Katarzyny Wawrzyniuk (sopran) studentki AM Łódź i Szymona Komasy (bas-baryton) z AM we Wrocławiu.
 O godzinie 18.30 w 700-letnich murach Kazimierzowskiego Królewskiego kościoła w Łapczycy p.w. Narodzenia NMP odbył się koncert pieśni kościelnej. Gotyckie sklepienie świątyni, pamiętające występy Franciszki Platówny stworzyło doskonałe akustyczne warunki do śpiewu. Zebranych mieszkańców Łapczycy i Bochni witał ks. proboszcz Józef Pajor, Wójt Gminy Bochnia p. Jerzy Lysy i p. Andrzej Migdał. W programie koncertu znalazły się utwory mistrzów późnego renesansu, baroku, klasycyzmu, romantyzmu i kompozytorów współczesnych. Ave Maria Giulio Cacciniego zaśpiewała studentka Magdalena Stefaniak, pieśń Claudia Monteverdiego Mortal cosa son io Marcin Korbut (bas) z AM Kielce, O del Mio dolce Andor Christopha Willibalda Glucka Róża Bodrzyńska (mezzosopran) z AM Gdańsk, Eja Mater ze „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego Natalia Skrycka (mezzosopran) z AM Kielce, najsłynniejszy utwór religijny Cesara Francka Panis Angelicus – Karolina Ciwis z AM Kielce, duet Son Nata al. lagrimar Jerzego Fryderyka Händla – Magdalena Stefaniak (sopran) (PSM-Piła, AM Gdańsk) i Róża Bodrzyńska (mezzosopran) z AM Gdańsk. Offertorium J. Maklakiewicza pani Michalina Growiec profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, Ave Maria Camila Saint-Saensa profesor tej Akademii Feliks Widera (tenor) a koncert zakończył duet Ave Maria Gaetano Donizettiego wykonany przez Katarzynę Wawrzyniuk (sopran) z AM Łódź i Tomasza Rudnickiego (baryton) z AM Wrocław.
 Po ogromnych, niekończących się brawach i podziękowaniu Artystom przez organizatorów i księdza Proboszcza oraz po pamiątkowych fotografiach złożono wiązanki kwiatów na grobie ojca Franciszki Platówny na cmentarzu przy kościele. Należy podkreślić, że Artyści urządzili oba koncerty bezinteresownie oddając w ten sposób – o czym mówił w Bochni prof. Eugeniusz Sąsiadek – hołd Artystce, która związana była z Bochnią i Łapczycą.
 Obu koncertom towarzyszyły wystawy fotografii z życia Franciszki Platówny.


 Artykuł Andrzeja Migdała i Stanisława Kobieli o życiu i dokonaniach twórczych Artystki p.t. „Franciszka Platówna. Z Łapczycy na sceny operowe świata” ukazał się w nr 4/2008 „Wiadomości Bocheńskich”. Zachęcamy do jego lektury.


Spotkanie ku pamięci o. Władysława Całki

Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej oraz PTTK oddział w Bochni zapraszają na spotkanie poświęcone pamięci o. Władysława Całki. Władysław Całka urodził się w wówczas podbocheńskim Kolanowie. Ukończył bocheńską szkołę i wstąpił do zgromadzenia redemptorystów. Posługiwał na wileńszczyźnie,

Czytaj więcej »