Bochniacy

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nowy numer 4 (103) Wiadomości Bocheńskich

Więcej…
 

Polska pieśń pasyjna u Bochniaków


 

Wykład Janiny Kęsek w Stowarzyszeniu Absolwentów Uniwesytetu Jagiellońskiego

Kariery chłopskich synów

    12 lutego br. Janina Kęsek, starszy kustosz bocheńskiego Muzeum im. Stanisława Fischera, członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej na prośbę członków Stowarzyszenia Absolwentów  Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaprezentowała na zebraniu naukowym w krakowskiej siedzibie przy ul. Grodzkiej autorskie opracowanie tematu "Kariery chłopskich synów. Spod chłopskiej strzechy na katedrę uniwersytecką".

Więcej…
 

Bochniaków głos w sprawie uchwał kierunkowych

Oświadczenie Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej z dnia 20 lutego 2015 roku w sprawie poparcia inicjatywy klubów radnych koalicji "Prawo i Sprawiedliwość", "Bochnia i Ziemia Bocheńska Razem" oraz "Bochnia to Ty"

Więcej…
 

Wystawa - Gorzka Chwała. Powstanie Styczniowe 1863 roku

 „GORZKA CHWAŁA-POWSTANIE STYCZNIOWE 1863 r.”  w Domu Bochniaków

Powstanie Styczniowe (1863-1864) było najważniejszym, a jednocześnie najtragiczniejszym wydarzeniem w historii polskich wysiłków niepodległościowych w XIX wieku. Zamykało ono burzliwy czas wystąpień zbrojnych w obronie niepodległości, poczynając od Insurekcji Kościuszkowskiej 1794 roku. W powstaniu wzięło udział tysiące ludzi - szlachty, uczniów, mieszczan, rzemieślników, wreszcie chłopów. Na polach bitew i w konspiracji formował się burzliwie nowoczesny naród polski, choć powstanie uchodziło za ostatni zryw polskiej szlachty. Zakończone klęską Powstanie Styczniowe zapoczątkowało w polskim życiu politycznym narodziny nowych idei i nowych nurtów politycznych, które w ponad pół wieku później doprowadziły Polskę do Niepodległości. Jedne z nich nawiązywały wprost do tradycji 1863 roku, inne wyrastały na jej krytyce. Ale dla wszystkich rok 1863 był punktem odniesienia.

Więcej…
 

Obchody 25-lecia Muzeum Niepodległości w Warszawie

Dzień Bocheński w Warszawie

        Muzeum Niepodległości w Warszawie powstało 30 stycznia 1990 r. w wyniku przekształcenia Muzeum Historii Polskiego Ruchu Rewolucyjnego oraz Muzeum Lenina w Muzeum Historii Polskich Ruchów Niepodległościowych i Społecznych. Obecną nazwę nosi od 12 sierpnia 1991 roku. Ma swoją siedzibę w Warszawie w Pałacu Przebendowskich-Radziwiłłów przy al. Solidarności 62, ale posiada również oddziały: Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, Muzeum Więzienia Pawiak, Mauzoleum Walki i Męczeństwa. W 1992 r. Muzeum Niepodległości uzyskało status Narodowej Instytucji Kultury. W latach 1990-2009 dyrektorem był dr Andrzej Stawarz. Obecnie dyrektorem placówki jest nasz rodak, Honorowy Ambasador Królewsko-Górniczego Miasta Bochnia dr Tadeusz Skoczek.
W muzeum działają dwie wystawy stałe:

„Polonia Restituta. O niepodległość i granice 1914-1921”,

„Z Orłem Białym przez wieki. Godło i herb państwa polskiego w rozwoju historycznym”.


W inauguracji obchodów 25-lecia Muzeum Niepodległości uczestniczyła duża grupa gości z Bochni. Był pan starosta Ludwik Węgrzyn i burmistrz Bochni Stefan Kolawiński, chór kameralny "Salt Singers" z Bochni z jego założycielem i kierownikiem panem Janem Trusiem i dyrygentem oraz dyrektorem artystycznym panem Maciejem Kozłowskim i 10-osobowa delegacja Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej z naszą Grupą Rekonstrukcji Historycznej II Brygady Legionów Polskich pod kierownictwem Jarosława Przybyły.

Więcej…
 

Wieczorek poezji Haliny Sułek-Kobieli

"Musztarda po obiedzie" - wieczorek autorski Haliny Sułek-Kobieli

  Dzieciństwo miałam w miarę beztroskie. W czasach, kiedy nie było internetu, telewizja stawiała pierwsze kroki, książki kupowało się spod lady.
  Wychowałam się na poezji Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej, Haliny Poświatowskiej i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Wiele z tych wierszy znam na pamięć.
  Sama zaczęłam pisać kilka lat temu. Sprawia mi to radość, jest ucieczką w intymny, lepszy świat, pozwala utrwalić wyjątkowe zdarzenia z przymrużeniem oka. Jeśli wierszyk wywoła czyjąś zadumę czy uśmiech, będę szczęśliwa - pisze we wprowadzeniu do swojego drugiego już tomiku poezji Halina Sułek-Kobiela.
22.01.2015 roku w Domu Bochniaków odbył się wieczorek autorski poetki, podczas którego podzieliła się z nami swoimi refleksjami o życiu, o poezji i jaką ona dla niej stanowi wartość. Uchyliła lekko drzwi do swojego intymnego świata poezji i podzieliła się z nami swoją wrażliwością. Utwory prezentowane były przez autorkę oraz Zofię Sitko i Dorotę Kortę. Po prezentacji autorka podpisywała swój tomik poezji "Musztarda po obiedzie".
  Pragniemy w imieniu Pani Haliny zaprosić Państwa Czytelników 10 lutego br. na godz 18.00 do Biblioteki Publicznej im. Jana Wiktora w Bochni na kolejny jej wieczór autorski. Być może uda się komuś zdobyć tomik wraz z dedykacją. Zapraszamy!
 
 

Upamiętnili Powstańców 1863 roku

...Nikt im iść nie kazał, poszli, bo wiedzieli,
za co idą walczyć, komu spłacać dług.
Nikt im iść nie kazał, poszli, bo tak chcieli,
bo takie dziedzictwo wziął po dziadach wnuk...
                                    (fragment pieśni z 1863 r. nieznanego autora)
    Zimową nocą z 22 na 23 stycznia 1863 roku wybuchło jedno z najkrwawszych polskich powstań narodowych. Współcześnie w wielu środkach masowego przekazu można znaleźć głosy o bezsensie powstania, o naiwności jego przywódców i niepotrzebnie przelanej krwi wielu młodych ludzi, którzy mogliby bardziej przysłużyć się Ojczyźnie. "Te bolesne doświadczenia - czytamy w uchwale Senatu RP z sierpnia 2012 roku - były jednak źródłem siły i wytrwałości w walce o niepodległość całych pokoleń Polaków. Legenda i etos powstania styczniowego, największego polskiego powstania narodowego, legły u podstaw odrodzonej Polski, a poświęcenie powstańców doprowadziło do odrodzenia w 1918 roku naszej państwowości po 123 latach niewoli". (Janina Kęsek - Bochnia i obwód bocheński w latach 1863-1864 w 150 rocznicę Powstania Styczniowego).
    W 152 rocznicę rozpoczęcia zrywu powstańczego przedstawiciele Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej upamiętnili powstańców składając wiązankę kwiatów pod Krzyżem Powstańczym na cmentarzu św. Rozalii.   
Warto przypomnieć zaangażowanie mieszkańców Bochni i powiatów, znajdujących się wówczas w obwodzie bocheńskim, w pomoc dla powstania, działalności Ławy Obwodowej w Bochni i tych licznych zastępów ochotników przekradających się za Wisłę do oddziałów Kurowskiego, Łopackiego, Langiewicza, Czachowskiego i innych. Pisze o nich Janina Kęsek w książce - Bochnia i obwód bocheński w latach 1863-1864 w 150 rocznicę Powstania Styczniowego.
    Pragniemy również przypomnieć, że w 2013 roku staraniem Stowarzyszenia Bochniaków odsłonięto Krzyż Powstańczy na cmentarzu św. Rozalii, ale również stworzony został na cmentarzu przy ul. Orackiej "Szlak Powstańców 1863 roku" wiodący po mogiłach uczestników Powstania Styczniowego spoczywających w naszej nekropolii.
 

Brydż u Bochniaków

   Z końcem grudnia 2014 r. zakończyły się rozgrywki X Jubileuszowego Turnieju w Brydżu Sportowym o "Puchar Prezesa Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej".
W okresie od 7 stycznia do 22 grudnia 2014 roku w Domu Bochniaków rozegrano 40 spotkań na brydżowych stołach. Wzięło w nich udział 26 uczestników, w większości z powiatu bocheńskiego.
W rywalizacji par sportowych na zapis maksymalny uzyskano następujące wyniki:
Pierwsze miejsca w kolejności zajęli:
1. TADEUSZ BRZESKI                                     - 252    pkt.
2. ANDRZEJ LIWOCH                                      -242    pkt.
3. BRONISŁAW MUCHA I WACŁAW WYŻGA       - 232,5 pkt.
Pozostałe miejsca zajęli:
5.  HONORIUSZ PIECH i JACEK PIECH              -222 pkt.
7.  KRZYSZTOF BIELCZYK                              -218    pkt.
8.  LESZEK MATUSIK                                     -217    pkt.
9.  JÓZEF NASTAŁEK                                      -203    pkt.
10. ANDRZEJ ZAWADA                                   -195,5 pkt.
11. JAN PALUCH                                           -184,5 pkt.
12. JERZY BURSZTYN                                    -182,5 pkt.
13. ANDRZEJ SADOWSKI                                -180    pkt.
14. WIOLETA MATUSIK                                  -180    pkt.
15. TADEUSZ GOSLAR                                   -148    pkt.
16. ANDRZEJ OŁDAKOWSKI                            -132    pkt.
17. ANDRZEJ RYBAK                                      -123,5 pkt.
18. BOGUSŁAW ADAMIEC                               -114,5 pkt.
19. WALDEMAR KRAKOWSKI                           - 88     pkt.
20. TADEUSZ MAJEWSKI                                 - 77,5  pkt.
21. JÓZEF KORTA                                          - 62     pkt.
22. ADAM PASYK i TOMASZ URBAŃSKI              -  39    pkt.
24. EUGENIUSZ CIEŚLA                                  -  19    pkt.
25. JÓZEF KOKOSZKA                                    -  12   pkt.
W dniu 19.01.2015 roku Stanisław Kobiela Prezes Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej w obecności Zarządu Stowarzyszenia uhonorował zwycięzców pięknymi pucharami, gratulując zwycięzcom i dziękując pozostałym za uczestnictwo i sportowa rywalizację.
W rozpoczynającej się XI Edycji Turnieju w Brydżu Sportowym życzył uczestnikom sukcesów sportowych i satysfakcji osobistej w roku 2015.
Galeria zdjęć >>>>>

 

Opłatek u Bochniaków AD 2015

Jest w kraju moim zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda spólnego łamią chleb biblijny,
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.
                                              Wacław Rolicz-Lieder (Do Stefana George)
   W sobotę 17 stycznia 2015 roku w Domu Bochniaków odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe dla członków Stowarzyszenia oraz zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Przewodniczący Rady Miasta - p. Jan Balicki, burmistrz - p. Stefan Kolawiński. Niezawodnie przybył również proboszcz parafii św. Mikołaja, kustosz bocheńskiego sanktuarium - ks. infułat Zdzisław Sadko.
Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego śpiewania kolęd, których wyboru dokonał kol. Bogdan Dźwigaj a opracował graficznie w formie prezentacji kol. Stanisław Mróz. Kolędy w aranżacji i przy akompaniamencie p. Sylwii Klejdysz wykonywał chór Stowarzyszenia "LUTNIA" tworząc nastrój, w którym wszyscy zebrani włączyli się do śpiewania.
  Miło nam Państwu Czytelnikom przy tej okazji donieść, że chór, który od wielu już lat funkcjonuje przy Stowarzyszeniu Bochniaków i spotyka się w czwartki w Domu Bochniaków przejął nazwę, a jego członkowie postanowili kontynuować tradycję chóru "LUTNIA" założonego w 1868 r. w Bochni. Chór "Lutnia" był reaktywowany po II wojnie światowej, i działał do lat 50-tych XX w. Szerzej o jego historii poinformujemy w artykule Wiadomości Bocheńskich a jego działalność będziemy dokumentować na naszym portalu.
   Po kolędach ks. dr Zdzisław Sadko zwyczajowo poprowadził wspólną modlitwę oraz udzielił zebranym błogosławieństwa. Rozdano wszystkim tradycyjne opłatki, którymi zebrani łamiąc się składali sobie życzenia. W dalszej części Prezes Stanisław Kobiela zaprosił wszystkich na poczęstunek.
Pragniemy podziękować wszystkim, którzy swoim wkładem pracy i zaangażowaniem przyczynili się do stworzenia tak wspaniałej, ciepłej i wzruszającej atmosfery podczas naszego spotkania.
Zapraszamy do galerii zdjęć. >>>>>>
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL