Bochniacy

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wieczór autorski z Wojciechem Kudybą

W dniu 18 listopada 2015 roku , w Domu Bochniaków odbył się wieczór autorski z prof. dr hab. Wojciechem Kudybą - autorem książki pt. "Nazywam się MAJDAN". Przybyłych powitała pani Ewelina Mroczek - wiceprezes Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Spotkanie z autorem poprzedził występ chóru "ADORAMUS" działający przy kościele p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Chełmie pod dyrekcją Krystyny Dziurdzia. Chór wykonał trzy utwory w układzie wielogłosowym i przyjęty został gromkimi brawami.

Więcej…
 

Na legionowym szlaku... - koncert pieśni patriotycznych

    Jak co roku spotykamy się w Domu Bochniaków aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.

   Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 17.30 przy pełnej sali. Przybyłych powitał Prezes Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej Stanisław Kobiela. Wśród uczestników powitaliśmy dużą grupę członków Stowarzyszenia "Rodzina Kolpinga w Bochni", na czele z przewodniczącą Zarządu Grażyną Rzepka - Płachta oraz Krystyną Dziurdzia kierującą chórem stowarzyszenia. Program uroczystości przygotowany został przez Ewelinę Mroczek, która pieśni i piosenki powiązała słowem przedstawiając bohaterów tamtych lat, kiedy rodziła się niepodległość Polski. Przy akompaniamencie fortepianu i pod dyrekcją Stanisława Domańskiego wiodącą rolę odgrywał nasz chór "Lutnia Bocheńska" a do śpiewu przyłączyli się wszyscy przybyli na uroczystość. Koncert rozpoczął się Kantatą Bochniaków odśpiewaną na stojąco, a w patriotycznej atmosferze zakończył się odśpiewaniem hymnu narodowego. Prezentowane pieśni i piosenki prowadziły nas po polach bitew I wojny światowej, nastrajały refleksyjnie do tamtych lat. Oprawa graficzna przygotowana przez Stanisława Mroza dopełniała atmosferę spotkania. 

Miłym, a zarazem bardzo ciekawym akcentem było spotkanie z naszym Kolegą Jarosławem Przybyło, kierującym Sekcją Historyczną Stowarzyszenia, który przybył do nas w mundurze 15 Pułku Piechoty Ziemi Bocheńskiej, który to pułk: "w celu podkreślenia nieprzejednanej zaciętości na wroga" otrzymał nazwę "Wilków".  Kolega przedstawił zebranym wiele ciekawostek i szczegółów z historii i szlaku bojowego tej bohaterskiej jednostki.


Zapraszamy do galerii zdjęć >>>>>

 

 

Kryształy Soli - Edycja XI

Szanowni Czytelnicy, Członkowie Stowarzyszenia, nasi Przyjaciele i Sympatycy!

W tym roku Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej otrzymało rekomendację Burmistrza Bochni do: 

Konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego "Kryształy Soli" - Edycja XI

 W dniu 5 listopada rozpoczęło się głosowanie internetowe w celu wyłonienia Laureata Nagrody Internautów w ramach Nagrody "Kryształy Soli" - Edycja XI, rok 2015.

W dniach od 5 do  20 listopada 2015 r. na łamach serwisu internetowego GazetaKrakowska.pl można oddawać głosy na swojego faworyta - najlepszą organizację prowadzącą działalność pożytku publicznego. Możliwe jest oddanie jednego głosu z jednego komputera na daną kandydaturę w ciągu doby.

Zwracamy się z gorącą prośbą o poparcie naszej kandydatury. Wystarczy kliknąć na poniższy link i wykonać polecenia ze strony internetowej. 

Zapraszamy do głosowania!

http://www.gazetakrakowska.pl/plebiscyt/karta/stowarzyszenie-bochniakow-i-milosnikow-ziemi-bochenskiej-w-bochni,30106,1473474,t,id,kid.html

 

XXI Kwesta na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Orackiej i Cmentarzu Św. Rozalii

   W dniach 31 października i 1 listopada 2016 r. Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej przeprowadziło XXI kwestę na bocheńskim Cmentarzu Komunalnym przy ul. Orackiej i cmentarzu Św. Rozalii przy ul. Windakiewicza.
   W dwudniowej kweście uczestniczyli działacze naszego Stowarzyszenia, nauczyciele i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego, członkowie Drużyny Ratowniczej bocheńskiej Kopalni Soli, niektórzy radni Rady Miejskiej. Do kwestujących dołączył burmistrz Bochni pan Stefan Kolawiński i wiceburmistrz pan Robert Cerazy.
  W wyniku kwesty zebraliśmy kwotę 7260,12 zł. 
                          Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, a także tym, którzy kwestowali.

                                                 Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza
                                                 przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników         
                                                 Ziemi Bocheńskiej

Jak kwestowaliśmy możecie zobaczyć TUTAJ


 

Kwesta na ratowanie zabytkowych pomników na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Orackiej w Bochni

KWESTA NA CMENTARZU

   W dniach 31października i 1 listopada 2015 r. Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej  przeprowadzi kwestę na ratowanie zabytkowych grobowców o wartości historycznej bądź artystycznej. Obok działaczy naszego Stowarzyszenia udział w kweście zapowiedzieli nauczyciele i młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego, członkowie Drużyny Ratowniczej Kopalni Soli w Bochni, a także niektórzy radni.
   Wszyscy kwestujący z naszego Komitetu posiadać będą imienne identyfikatory z numerem zbiórki oraz puszki.
Nasza zbiórka została zarejestrowana pod numerem 2015/3296/OR. Kwestować będziemy przy bramie głównej, koło kaplicy przedpogrzebowej, przy bramie od strony ul. Karosek i od strony ul. Polnej.

Więcej…
 

Janusz Wiewiórka

 

ŻYLI WŚRÓD NAS... GETTO W BOCHNI Wernisaż wystaw w Domu Bochniaków

Otwarcie w „Domu Bochniaków” wystaw : ŻYLI WŚRÓD NAS…  i  GETTO W BOCHNI

   17 września br. w „Domu Bochniaków” prezes Stanisław Kobiela w gronie licznie zgromadzonych gości otworzył dwie wystawy o tematyce żydowskiej. Wśród gości byli: pani Cecylia Dźwigaj prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Bochni, pan Jan Balicki przewodniczący Rady Miejskiej w Bochni, pani Agnieszka Gicala kierownik Archiwum Narodowego w Krakowie Oddział w Bochni, pani Dorota Rzepka dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni, pani Halina Mucha prezes Katolickiego Stowarzyszenia Społecznego „CIVITAS CHRISTIANA” Oddział w Bochni, nauczyciele i młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych i członkowie Stowarzyszenia.

Więcej…
 

Zaproszenie na wernisaż

Wernisaż wystaw:

Żyli wśród nas...

Getto w Bochni

Więcej…
 

Wydanie specjalne "Wiadomości Bocheńskich"

       Przewodnik po Żydowskiej Trasie Pamięci
       Wydanie specjalne „Wiadomości Bocheńskich”

  Ukazał się w sprzedaży nowy numer „Wiadomości Bocheńskich”. Jest to wydanie specjalne – przewodnik po Żydowskiej Trasie Pamięci w Bochni otwartej w dniu 7 września 2015 r. Trasa ta przygotowana została przez Burmistrza Bochni, Stowarzyszenie Bochniaków w Izraelu i Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

Więcej…
 

Otwarcie Żydowskiej Trasy Pamięci w Bochni

Otwarcie Żydowskiej Trasy Pamięci w Bochni

     7 września 2015 r. odbyła się w Bochni niezwykła uroczystość otwarcia Żydowskiej Trasy Pamięci w Bochni.  Jest to szlak potwornej zbrodni Holokaustu, popełnionej przez Niemców w latach 1942-1943, czyli celowego mordowania z powodów rasowych, religijnych i etnicznych Żydów z Bochni i innych miejscowości, zgromadzonych w getcie bocheńskim, poprzez zabijanie ich na miejscu w Bochni, wywożenie do obozów zagłady w Bełżcu i KL Auschwitz, a także do obozów pracy w Szebni i Płaszowie.

Więcej…
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL