Bochniacy

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Znowu głośno o Wiśniczu

Stanowisko Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Z dużym zaniepokojeniem odebraliśmy wiadomość, że ogłoszony przez burmistrza Nowego Wiśnicza konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Ziemi Wiśnickiej, do którego zgłosiło się dwóch muzealników i jedna osoba ze świata teatru wygrał – nota bene w roku jubileuszowym 400-lecia Wiśnicza - aktor i reżyser z Jeleniej Góry, od niedawna dyrektor tamtejszego teatru.

Więcej…
 

17 września - 77. rocznica sowieckiej napaści na Polskę


W Bochni upamiętniono 77. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę.

W dniu 17 września o godz. 17.30 pod pomnikiem Leopolda Okulickiego zgromadziły się licznie delegacje Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego, szkół, stowarzyszeń, instytucji państwowych oraz delegacja kombatantów. W 77. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę uczczono pamięć i oddano hołd ofiarom i pomordowanym tej agresji.

Więcej…
 

Zwiedzanie Żydowskiej Trasy Pamięci w Bochni

Weekend z zabytkami powiatu bocheńskiego

  Starostwo Bocheńskie zorganizowało w dniach 3-4 września 2016 r. weekend z zabytkami powiatu bocheńskiego. W niedzielę 4 września  w ramach tej oferty turystycznej Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej zorganizowało zwiedzanie Żydowskiej Trasy Pamięci w Bochni, która otwarta została rok temu, 7 września 2015 r. staraniem społeczności bochniaków z Izraela, Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej oraz władz samorządowych miasta Bochni. Trasa ta została zaprezentowana po raz pierwszy w ramach weekendu z zabytkami powiatu bocheńskiego.

Więcej…
 

Uroczystość patriotyczna w Bochni


77 rocznica agresji Niemiec  hitlerowskich na Polskę i wybuchu II wojny światowej.

  1 września 2016 r. odbyła się w Bochni uroczystość patriotyczna zorganizowana przez Starostę Bocheńskiego z okazji 77 rocznicy agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę i wybuchu  II wojny światowej.

  Po uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny i Jej Obrońców odprawionej przez ks. proboszcza Jana Nowakowskiego przy kwaterze zbiorowej żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 roku na cmentarzu św. Rozalii orkiestra dęta Kopalni Soli w Bochni odegrała hymn państwowy.

Okolicznościowe przemówienie w imieniu parlamentarzystów wygłosiła pani poseł Józefa Szczurek-Żelazko. Dr hab. Teofil Wojciechowski przemówił w imieniu Światowego Związku Żołnierzy AK Oddział w Bochni, a następnie Starosta Bocheński Ludwik Węgrzyn i burmistrz Bochni Stefan Kolawiński.

Po tych wystąpieniach odbył się apel poległych i składanie kwiatów przez  licznie zgromadzonych przedstawicieli bocheńskich urzędów, instytucji, stowarzyszeń i mieszkańców Bochni na mogile żołnierzy polskich poległych w Bochni i okolicy w czasie walk z 2 niemiecką Dywizją Pancerną  6 września 1939 r.

W delegacji Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej uczestniczyli:  Stanisław Kobiela, Ewelina Mroczek, Mieczysław Dębski i Stanisław Mróz. Zdjęcia z uroczystości można zobaczyć TUTAJ.

Więcej…
 

Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego


       Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego - 3-4 września 2016 r.

Więcej…
 

Oddano hołd poległym w czasie wojny polsko-bolszewickiej


   15 sierpnia, w  96 rocznicę Bitwy warszawskiej określanej mianem Cudu nad Wisłą, uczczono pamięć poległych składając kwiaty pod tablicą "Miasto Bochnia swoim Bohaterom 1920-1930", znajdującej się na fasadzie Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.

Więcej…
 

W godzinę "W" Bochnia oddała hołd bohaterom Powstania Warszawskiego

1 sierpnia, przy dźwiękach syren w “Godzinę W”, Bochnia oddała hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Przy pomniku generała Leopolda Okulickiego – dowódcy Armii Krajowej – złożono biało-czerwone wiązanki kwiatów.

Hołd bohaterom Warszawy oddali przedstawiciele Urzędu Miasta, Starostwa, kombatantów AK, "Solidarności", Muzeum St. Fischera, Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Podczas składania kwiatów zgromadzona wokół Placu Okulickiego młodzież odpaliła białe i czerwone race skandując gromko "Cześć i chwała Bohaterom" oraz "Bóg, Honor i Ojczyzna". Pod koniec uroczystości głos zabrał Stefan Kolawiński – Burmistrz Miasta Bochnia, który podziękował wszystkim za przybycie i za to, że nadal trwa tradycja upamiętnienia tego wydarzenia.

Wartę przy pomniku zaciągnęli harcerze oraz członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych “Najemnicy Bocheńscy”.

Galeria zdjęć >>>>>


 

Krystyna Mojkowska nie żyje 

Spotkanie z kapitanem Dudą


12 lipca 2016 r. w Domu Bochniaków odbyło się w Domu Bochniaków spotkanie autorskie z prof. dr hab. Kapitanem żeglugi wielkiej Danielem Dudą, członkiem honorowym Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, ambasadorem król. górniczego miasta Bochni,  autorem wydanej ostatnio, nakładem Polskiego Towarzystwa Nautologicznego książki  pt. Ludzie morza cz. II. Szkice biograficzne. 

Więcej…
 

Józef MĄCZKA nie żyje 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL