Bochniacy

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Obchody Narodowego Święta Niepodległości u Bochniaków


Czy przyjdzie nam umrzeć wśród boju,
Czy w tajgach Sybiru nam gnić,
Z trudu naszego i znoju
Polska powstanie by żyć!

(Naprzód drużyno strzelecka – pieśń Drużyn Strzeleckich)

 

Jak co roku spotykamy się w Domu Bochniaków aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.

Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się o godzinie 18.00. Przybyłych powitał Prezes Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej Stanisław Kobiela.

Więcej…
 

Zakończenie konserwacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Bocheńskiej - konferencja prasowa

 


W dniu 10 listopada br. w kaplicy Matki Bożej Bocheńskiej w Bazylice pw. św. Mikołaja odbyła się konferencja prasowa poświęcona konserwacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Bocheńskiej.

Z upoważnienia proboszcza ks. dr Wojciecha Gałdy prowadzili ją konserwatorzy obrazu Jacek Kobiela i Urszula Putowska-Dyląg z udziałem ojca paulina Jana Stanisława Rudzińskiego kustosza Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.  Obecny był także pan Eugeniusz Mroczek, który pamiętał konserwację cudownego obrazu przeprowadzaną przez Waleriana Kasprzyka w latach 50. XX wieku. Na sztalugach w kaplicy znajdował się Cudowny Obraz Matki Bożej Bocheńskiej, dzięki czemu można było wykonać z bliska fotografie obrazu i zobaczyć jego szczegóły

Więcej…
 

Narodowe Święto Niepodległości 2016

 


 


 

 

Finał V edycji Konkursu Historycznego


Finał V Edycji Konkursu Historycznego
"ZIEMIA BOCHEŃSKA OD PRZESZŁOŚCI DO TERAŹNIEJSZOŚCI" 

 

Kwiaty pod pomnikiem gen. L. Okulickiego

30 października b.r. pod pomnikiem gen. Leopolda Okulickiego w Bochni prof. dr hab. Daniel Duda ambasador królewsko-górniczego miasta Bochni, Kapitan Żeglugi Wielkiej wraz z delegacją Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, oddając hołd Generałowi, złożył kwiaty, przy dźwiękach sygnału „Śpij kolego” granego na trąbce.

 

W krótkim przemówieniu przedstawił sylwetkę generała Leopolda Okulickiego, a następnie wręczył Złoty Krzyż Związku Piłsudczyków panu Janowi Balickiemu przewodniczącemu Rady Miasta Bochni. Pani Anna Dziuba otrzymała Srebrny Krzyż Związku Piłsudczyków.

Po tej uroczystości jej uczestnicy udali się do Domu Bochniaków, gdzie w miłej atmosferze mówiliśmy o planowanej przez Stowarzyszenie kweście i innych planach Stowarzyszenia w listopadzie br.


 

Zdjęcia z uroczystości można zobaczyć TUTAJ


 

 

 

XXIII Kwesta na Cmentarzu Komunalnym w Bochni - wyniki

XXIII Kwesta na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Orackiej

W dniach 30 października i 1 listopada 2016 r. Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej przeprowadziło XXIII kwestę na bocheńskim Cmentarzu Komunalnym przy ul. Orackiej. Zbiórka przeznaczona jest na ratowanie zabytkowych pomników cmentarza komunalnego przy ul. Orackiej oraz cmentarza św. Rozalii przy u. Windakiewicza.

W dwudniowej kweście uczestniczyli działacze naszego Stowarzyszenia, nauczyciele i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego, niektórzy radni Rady Miejskiej, członkowie Stowarzyszenia "Rodzina Kolpinga" w Bochni, Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Nasi koledzy dodali "kolorytu" zbiórce występując w mundurach II Brygady Legionów Polskich.

Pomimo niekorzystnych warunków atmosferycznych, w kwestowanie zaangażowanych było ponad 100 osób. Okazało się, że nawet taka niekorzystna aura nie przeszkodziła odwiedzającym cmentarz wykazać niezwykłą hojność.

W wyniku kwesty zebraliśmy kwotę 6 683,08 zł.

Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, a także tym, którzy kwestowali.

Pragniemy jednocześnie poinformować, że w tym roku zarejestrowaliśmy zbiórkę tzw. permanentną i można również składać datki na nasze konto  bankowe z przeznaczeniem na ratowanie zabytków cmentarza.

Wpłat należy dokonywać na konto:

60 8591 0007 0081 0011 1054 0002 w Krakowskim Banku Spółdzielczym w Krakowie Oddział Bochnia z dopiskiem: Zbiórka na ratowanie zabytkowych pomników na Cmentarzu Komunalnym w Bochni ul. Oracka i na Cmentarzu św. Rozalii ul. Windakiewicza w Bochni.

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza
przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników          
Ziemi Bocheńskiej


 

Jak kwestowaliśmy możecie zobaczyć TUTAJ


 

 

XXIII Kwesta na Cmentarzu Komunalnym w Bochni


XXIII KWESTA NA CMENTARZU KOMUNALNYM W BOCHNI

W dniach 30 października i 1 listopada 2016 r. Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej  przeprowadzi kwestę na ratowanie zabytkowych grobowców o wartości historycznej bądź artystycznej. Obok działaczy naszego Stowarzyszenia udział w kweście zapowiedzieli nauczyciele i młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego, przedstawiciele Stowarzyszenia „Rodzina Kolpinga” w Bochni, Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Chrystiana w Bochni, a także niektórzy radni.
Wszyscy kwestujący z naszego Komitetu posiadać będą imienne identyfikatory z numerem zbiórki oraz puszki. Nasza zbiórka została zarejestrowana pod numerem 2016/3741/OR. Kwestować będziemy przy bramie głównej, koło kaplicy przedpogrzebowej, przy bramie od strony ul. Karosek i od strony ul. Polnej.

Wielu ludzi wyraża chęć wspomagania działalności Komitetu nie tylko w okresie kwesty, kiedy w większości odwiedzamy mogiły swoich bliskich. Z tego też względu, w tym roku zarejestrowaliśmy zbiórkę tzw. permanentną i można również składać datki na nasze konto  bankowe z przeznaczeniem na ratowanie zabytków cmentarza.

Wpłat należy dokonywać na konto:

60 8591 0007 0081 0011 1054 0002 w Krakowskim Banku Spółdzielczym w Krakowie Oddział Bochnia z dopiskiem: Zbiórka na ratowanie zabytkowych pomników na Cmentarzu Komunalnym w Bochni ul. Oracka i na Cmentarzu św. Rozalii ul. Windakiewicza w Bochni

Zwracamy się do wszystkich donatorów o przychylność dla kwestujących i hojność

Więcej…
 

Nowy numer 3/110 "Wiadomości Bocheńskich"

Nowy numer 3/110 "Wiadomości Bocheńskich"

 


 

 


Więcej…
 

Plac Ofiar Uzborni?

Opinia Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej wobec propozycji nazwania terenu przed pomnikiem rozstrzelanych na Uzborni

w dniu 18 grudnia 1939 r. Placem Ofiar Uzborni

Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej w odpowiedzi na prośbę Burmistrza Bochni o opinię w tej sprawie przedstawia poniżej swoje stanowisko.

 

  1. Sam pomnik jest godnym symbolem pamięci o tym tragicznym wydarzeniu 18 grudnia 1939 roku.
  2. Opowiadamy się przeciwko nadawaniu niejasnych i wieloznacznych nazw, a taką właśnie jest propozycja nazwy „Plac Ofiar Uzborni”.
  3. Niewielki teren przed pomnikiem nie kwalifikuje się na nazywanie go placem.
  4. Na początku XXI wieku w duchu pojednania polsko­-niemieckiego posadzone zostały przed pomnikiem tzw. „dęby pamięci” przez przedstawicieli samorządów Bochni i partnerskiego miasta Bad Saltzdetfurt. Nie można więc tej szlachetnej idei niszczyć obecnie.
  5. Konieczne jest umieszczenie za mostkiem na Babicy z prawej strony  tablicy informacyjnej, wskazującej kierunek dojścia do pomnika i zawierającej informację na temat pomnika ofiar terroru okupanta niemieckiego w Bochni 18 grudnia 1939 r..

 

Więcej…
 

Fotografie Douglassa Kneedlera - zaproszenie na wernisaż

 


 

 


Amerykański fotografik ze Szwecji Douglass Kneedler jest autorem serii zdjęć Stanów Zjednoczonych z lat 70. Jego "Czerwona ziemia", prezentowana w Domu Bochniaków, leży gdzieś pomiędzy dokumentem a sztuką.
Douglassa Kneedlera można nazwać artystą pogranicza nie tylko dlatego, że jego zdjęcia tak trudno zamknąć w jednej kategorii. Sam fotografik jest człowiekiem żyjącym pomiędzy krajami, kontynentami i kulturami.
Urodził się w latach 40. w Manili na Filipinach. Wychował w Stanach Zjednoczonych, wędrując wraz z rodziną ze wschodniego na zachodnie wybrzeże kraju. Z Ameryki wyjechał, żeby wydostać się spod wpływu rodziców. Wybrał Europę. Od 40 lat mieszka w Szwecji. Jak mówi, także tam nie znalazł jednak przyjaznego miejsca. Przez długi czas, szczególnie w latach 70., czuł się dyskryminowany, odmawiano mu prawa do tantiem za publikowanie zdjęć.
Na decyzję Kneedlera o zostaniu fotografem miało podobno wpływ wydarzenie z dzieciństwa. - W wieku ośmiu lat zostałem przedstawiony Edwardowi Westonowi, który pokazał mi swoje odbitki - wspomina. Weston był jednym z nestorów amerykańskiej fotografii artystycznej.
Od 1962 roku podróżuje po Europie. Z tych podróży opublikował wiele albumów np. Drogę do piekła, Zabójcze anioły, Niewolnicy czy Postęp.
W swych artystycznych peregrynacjach odwiedził m.in. Walię, Sztokholm, Paryż i oczywiście Polskę. Tu zagościł z własnymi wystawami w Katowicach, Tychach i Jaworznie, prezentując „Czerwoną ziemię”, na którą złożyło się 160 barwnych zdjęć z podróży autora po Stanach Zjednoczonych oraz „Znaki miasta – Stockholm”.
W Polsce realizował również projekt „Inna Polska w fotografii”, który dokumentował polskie miejskie graffiti.
"Czerwona ziemia" jest wyborem z masy fotografii, jakie Kneedler stworzył podczas swojej prawie rocznej wędrówki po Stanach Zjednoczonych. Głównie po jego prowincjonalnej, wiejskiej części. Zadecydowała o tym konieczność: początkujący fotografik musiał się liczyć z każdym dolarem, jaki mógł wydać na tę wyprawę. Duże miasta były zamknięte przed człowiekiem, który jeździł po kraju półciężarówką i spał pod namiotem. Dzięki temu jednak powstał cenny dokument. Zdjęcia Kneedlera opowiadające o małomiasteczkowej Ameryce lub rezerwatach Indian już 30 lat temu chętnie drukowały szwedzkie czasopisma. Teraz to zapis o wartości historycznej, ciekawy portret dawno zmienionych miejsc i ludzi. Kneedler bacznie przyglądał się mieszkańcom małych, białych domków obłożonych blachą falistą: starym farmerom, Amerykankom pod kloszem fryzjerskiej suszarki. Indianom Nawaho i Hopi. - Moim tematem jest po prostu ludzkość - mówi. Mimo to nie chce, żeby jego fotografie nazywać socjologicznymi. - Nigdy nie studiowałem socjologii - śmieje się. 
Zapewne słuchając rady Westona, żeby przestać pokazywać świat dosłownie, Kneedler pokazał nam swoje zdjęcia w barwnych negatywach. Osiągnął, co zamierzał: oryginalną formę, na pograniczu realizmu i abstrakcji, pomiędzy dokumentem a sztuką.
W Domu Bochniaków prezentowanych będzie 100 barwnych fotogramów z podróży po Stanach Zjednoczonych oraz 50 czarno-białych fotografii, będących zbiorem zdjęć osób bliskich, rodziny oraz miejsc bliskich autorowi.

 

 

 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL