Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Olga Leopoldyna Stawecka porucznik-zakonnica z Bochni – wernisaż wystawy w Domu Bochniaków

6 listopada 2018 - 31 grudnia 2018

 Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej zaprasza  w dniu 6 listopada 2018 r. (wtorek) o godz. 17.00 w Domu Bochniaków (Rynek 2) na wernisaż wystawy pt.

OLGA LEOPOLDYNA STAWECKA – PORUCZNIK-ZAKONNICA Z BOCHNI

Wystawa prezentuje postać Leopoldyny Staweckiej, żyjącej w latach 1896 – 1933 bochnianki, która całe swoje życie podporządkowała idei walki o niepodległość Ojczyzny.

Uczestniczyła w działalności Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Była żołnierzem  I Brygady Legionów Polskich, sanitariuszką, a potem uczestniczyła w obronie Lwowa, Wilna i Warszawy  jako legionistka Ochotniczej Legii Kobiet i dowódca Legii Wileńskiej a potem Warszawskiej. W obronie Wilna została ranna. Za bohaterstwo w walce została  awansowana do stopnia porucznika i uhonorowana Krzyżem Walecznych w  1922 r. Uczestniczyła również w III Powstaniu Śląskim.

Życie zakończyła jako zakonnica – siostra Eligia Maria w  Zgromadzeniu Córek Matki Bożej Bolesnej w Oświęcimiu. Tam też została pochowana na cmentarzu parafialnym.

Wystawa powstała w oparciu o materiały z archiwum generalnego Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej – Sióstr Serafitek zebranych i udostępnionych przez Stanisława Marię Jankowskiego i została dofinansowana przez Powiat Bocheński.

Autorami scenariusza wystawy są: śp. Stanisław Kobiela i Janina Kęsek. Opracowanie graficzne: Stanisław Mróz.

Wystawą tą Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej pragnie wpisać się w obchody 100-rocznicy Odzyskania Niepodległości poprzez przybliżenie społeczeństwu postaci bohaterskiej patriotki rodem z Bochni.

Wystawa będzie prezentowana w Domu Bochniaków nieodpłatnie. Zwiedzanie odbywać się będzie we wtorki i czwartki, w godz. 10.00-14.00 lub w terminach ustalonych indywidualnie – nr tel. 722008080.

 

Szczegóły

Początek:
6 listopada 2018
Koniec:
31 grudnia 2018
Wydarzenie Tagi:
, , ,
Witryna internetowa:
bochniacy.pl

Organizator

Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej
Telefon:
722008080
Adres e-mail:
bochniacy.pl@gmail.com
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Dom Bochniaków
Rynek 2
Bochnia, Małopolskie 32-700 Polska
+ Google Map
Telefon:
722008080
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia