Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Skarbonki na Cmentarzu Komunalnym w Bochni

Z inicjatywy Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, na cmentarzu komunalnym przy ulicy Orackiej, umieszczono dwie skarbonki celem całorocznego zbierania środków finansowych na ratowanie cennych historycznie nagrobków.

Pierwsza z nich została zamontowana na bramie głównej od strony ulicy, Orackiej, a druga na bramie od strony ulicy Ofiar Katynia.

Niestety ze względów formalnych nie ma możliwości starania się o środki zewnętrzne na renowacje pomników, dlatego jedyną możliwością jest zbiórka publiczna do puszek i skarbonek, będąca kwestą permanentną, prowadzoną przez cały rok. Jej punktem kulminacyjnym jest zbiórka do puszek 1 i 2 listopada.

Każdy może być kwestarzem w tych dniach, wystarczy zgłosić chęć uczestnictwa Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej (bochniacy.pl@gmail.com). W 2020 r. będzie to już XXVII edycja naszej kwesty.

Przez cały rok można udzielać wsparcia poprzez wpłaty na konto kwesty o numerze: 95 8591 0007 0080 0211 1054 0002, a teraz również i do skarbonek.

Stowarzyszenie Bochniaków wyraża gorące podziękowania Panu Janowi Balickiemu – dyrektorowi Zespołu Szkół Nr 1 w Bochni, Panu Wiesławowi Musze – kierownikowi szkolenia praktycznego oraz Panu Piotrowi Kukli za nieodpłatne wykonanie skarbonek.


Tekst, fot.: Patryk Salamon

Skarbonki zostały zamocowane na bramach wejściowych cmentarza od strony ul. Orackiej i Ofiar Katynia

Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »