Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Wiadomości Bocheńskie nr 1/2020 (123)


 1. Ikonografia górnicza na barbórkowych kuflach ze zbiorów Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego – Adam Wójcik – s.3
 1. Patriota i genusz – Michalina Pięchowa – s. 10
 2. Kartki z dziennikaKarol Sławikowski (1896-1959) – opr. Janina Kęsek – s. 13
 3. „Jakiegoż to gościa mieliśmy…” – Felicja Wieczorek – s. 19
 4. Albina Wyspiańska i genialny bratanek – Barbara Sikora (Jaworzno) – s. 22
 5. W dziesiątą rocznicę śmierci Marii Odyniec (1916-2010) – Janina Kęsek – s. 31
 6. Stopka redakcyjna – s. 33
 7. Bochnia – niepowiązane wartości – Adam Kobiela – s. 34
 8. „Wszyscy razem schodzimy ze szczytów naszego pięknego „Beskidu Nadpopradzkiego” – Rozmowa z ks. Krzysztofem Czechem – proboszczem Parafii Św. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Piwnicznej Zdroju – Anna Szewczyk – s. 36
 9. Jubileusz 70-lecia Miejskiego Przedszkola Nr 3 w Bochni – Janina Kęsek – s. 35
 10. Wspomnienie o Felicji Wieczorek – Barbara Rosławiecka (Kraków) – s. 36
 11. Wspomnienie – Jacek Nikorowicz – s. 44
 12. Wspomnienie z lat szkolnych – Władysław Kupiszewski (Warszawa) – s. 46
 13. W roku Stanisława Moniuszki. Jan Dyga u Bochniaków -Ewelina Mroczek s. 46
 14. Przyjacielskie spotkanie w Żegocinie – Ewelina Mroczek – s. 48
 15. Retrospekcje – Redakcja – s. 49
 16. KRONIKA – s. 50
 17. Spis Treści – s. 54
  Na okładce: Miejskie Przedszkole nr 3 Górniczy Kącik – fot. Agencja Filmowa „Opera”

Numer Wiadomości Bocheńskich do pobrania w wersji elektronicznej – TUTAJ

Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »