Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego 2019 – udział Bochniaków

Już po raz dwunasty organizowany był „Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego″. W ogromnej wiekszości za darmo mozna zwiedzać muzea, kościoły i inne zabytki. Wiele z nich na codzień jest niedostępnych dla turystów. Wiele tras widokowych, historycznych jest możliwych wtedy do przejścia z przewodnikiem.

Tegoroczny Weekend z zabytkami po raz kolejny odbył sie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Dzięki temu zabytki Bocheńszczyzny zyskują ogólnopolską promocję.

Tegoroczna edycja Weekendu przyciągnęła łącznie ponad siedem i pół tysiąca zwiedzających. Podsumowanie edycji znajdą czytelnicy TUTAJ

Nasze Stowarzyszenie aktywnie włącza się już od 2016 roku sukcesywnie poszerzając swoją ofertę zwiedzania.

W tym roku przygotowaliśmy ofertę specjalną dla zwiedzających, którą opiszemy w kolejnych postach.

7 września Szlakiem NaCl „na świecie″ im. Św. Kingi poprowadził Stanisław Mróz.

7 i 8 września Janina Kęsek oprowadzała po wystawie plakatowej „Kariery chłopskich synów″ w Domu Bochniaków.

7 września szlakiem „Przeszłość we współczesności – śladami znanych osób″ poprowadziła Zofia Sitko.

8 września Zofia Sitko poprowadziła turystów „Szlakiem Króla Kazimierza Wielkiego″ w Bochni.

8 września Stanisław Mróz poprowadził turystów „Żydowską Trasą Pamięci″.

Podczas zwiedzania turystom udostępniono „Plan getta w Bochni″, kolejną publikację Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

ŻYDOWSKA TRASA PAMIĘCI W BOCHNI – PLAN GETTA

W programie „Muzycznego zakończenia Weekendu z zabytkami Powiatu Bocheńskiego” wystąpił Teatr Artystokracki naszego stowarzyszenia.

Zdjęcia: Wojciech Salamon, Stanisław Mróz

Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »