Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości na cmentarzu św. Rozalii w Bochni

1 września 2019 r., na cmentarzu św. Rozalii odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uroczystość poprzedziła msza św. w intencji Ojczyzny i jej Obrońców z września 1939 r., odprawiona w kościele pw. św. Piotra Apostoła pod przewodnictwem księdza kanonika Leszka Rojowskiego. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz Kompanii Honorowej pod dowództwem ppor. Krzysztofa Trzaskosia w asyście Górniczej Orkiestry Kopalni Soli w Bochni na cmentarz św. Rozalii przy ul. Windakiewicza, gdzie na kwaterze zbiorowej żołnierzy WP poległych w walkach o miasto w dniach 5-6 września 1939 r., delegacje złożyły wieńce i kwiaty. Okolicznościowe przemówienia wygłosili:

Józefa Szczurek-Żelazko sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia

Stanisław Bukowiec – Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego

Adam Korta – Starosta Bocheński

Lucjan Robert Cerazy – zastępca Bumistrza Bochni

dr hab. Teofil Wojciechowski przedstawiciel bocheńskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.


Apel Pamięci odczytała por. Elżbieta Pawlos-Dorocicz. Na cześć poległych oddana została salwa honorowa przez żołnierzy kompanii zaopatrzenia. Uroczystości zostały zorganizowane przez starostwo powiatowe w Bochni.

Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »