Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Nieszkowice Wielkie – 75. rocznica tragicznego lotu Liberatora KG890

14 sierpnia 2019 r. delegacja Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej uczestniczyła w uroczystości rocznicowej przy pomniku, upamiętniającym śmierć i bohaterstwo 7. osobowej załogi Liberatora KG890. Lotnicy zginęli w nocy 14/15 sierpnia 1944 r. w akcji pomocy walczącej Warszawie.
Uroczysta msza św. w intencji lotników odbyła się w kościele pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Pogwizdowie. Homilię wygłosił ks. Bronisław Kowalik – proboszcz tamtejszej parafii.
W starannie przygotowanym przez ZSG im. Lotników Polskich w Nieszkowicach Wielkich programie słowno-muzycznym wystąpili uczniowie: Roksana Ochel (śpiew), Aleksandra Obrał, Magdalena Izworska, Ewa Wiśniewska, Amelia Brzegowa, Wiktoria Ochel.
Pod pomnikiem przybyłe delegacje złożyły wieńce i kwiaty. Wśród obecnych gości byli lotnicy z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego Kraków – Balice.
Z okazji 75. rocznicy tragicznych wydarzeń Krzysztof Wątroba ufundował w Pogwizdowie, na symbolicznej mogile lotników, dębowy krzyż, podobny do tego, jaki postawili żołnierze AK w nocy 31 sierpnia/1 września 1944 r., w 5. rocznicę wybuchu wojny w miejsce pierwotnego, brzozowego.

Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »