Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

XVII Mecz Szachowo-Brydżowy Wieliczka-Bochnia

W ramach „Dni Świętej Kingi” 20. 07. (sobota) 2019 r. w Urzędzie Miasta i Gminy Wieliczka w sali „Magistrat” zorganizowano mecze: szachowy i brydżowy pomiędzy reprezentacjami Wieliczki i Bochni o puchar przejściowy „Pierścień św. Kingi” dłuta śp. Władysława Janowskiego (1924-2005), górnika-rzeźbiarza Kopalni Soli Wieliczka i członka Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki” (KPW).

Było to XVII spotkanie szachistów i brydżystów zorganizowane przez Stowarzyszenie „Klub Przyjaciół Wieliczki” i Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Pierwszy mecz rozegrany został w 2003 r. i o jego ciągłość stara się Jadwiga Duda, prezes Klubu Przyjaciół Wieliczki (KPW).

Patronat honorowy nad XVII meczem objął Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka, Artur Kozioł. Uroczystego otwarcia meczu dokonali: Jadwiga Duda i Jan Paluch, wiceprezes Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Minutą ciszy uczczono zmarłego Karola Marca, lat 33, szachistę z Bochni, który był stałym uczestnikiem meczy Wieliczka-Bochnia.

Nastąpiło wzajemne przedstawienie się członków drużyn. Bartosz Ślęczka, sędzia szachowy z Wieliczki przedstawił regulamin meczu szachowego, a Honoriusz Piech z Bochni, zasady meczu brydżowego. Szachiści zagrali mecz i rewanż w składach sześcioosobowych, i tempem gry 30 minut na partię dla zawodnika.

W meczach szachowych Wieliczkę reprezentowali: Konrad Buś, Damian Bednarczyk, kapitan drużyny, Łukasz Czaplak, Golenia Jan, Golenia Wojciech, rezerwowy Krzysztof Kuta, Martyna Mól.

W drużynie Bochni zagrali: Bogdan Kosturkiewicz-kapitan drużyny, Krzysztof Sowiński, Łukasz Sowiński, Marcin Tyrka, Piotr Widła, Weronika Łęczek.

Pierwszy mecz wynikiem 4:2 wygrała Wieliczka, a rewanż zakończył się remisem 3 : 3. Punkty w dwumeczu zdobyli dla Wieliczki: Damian Bednarczyk – 1, Konrad Buś – 2, Jan Golenia – 2, Wojciech Golenia – 2, , a dla Bochni: Bogdan Kosturkiewicz – 2, Piotr Widła – 1, Weronika Łęczek – 2. W dwumeczu szachistów drużyna Wieliczki wygrała z drużyną Bochni wynikiem 7 : 5.

Brydżyści Bochni: Leszek Matusik, Wioletta Matusik, Honoriusz Piech, Jacek Piech w 24 rozdaniach z Wieliczką w składzie: Jakub Kłapa, Tadeusz Kubik, Marek, Halina Samborek, Wacław Śliwa –wygrali wynikiem 103 : 36. Mecz sędziował Honoriusz Piech.


Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami regulaminowymi „Pierścień Świętej Kingi”, będący nagrodą przechodnią, otrzymała reprezentacja Wieliczki – zwycięzca meczu szachowego. Podniósł go w górę kapitan szachistów wielickich Damian Bednarczyk. Przechowywać go będzie przez rok prezes KPW.

Mecze rozegrano w przyjaznej, rodzinnej atmosferze i już umówiono się na XVIII spotkanie w 2020r. Dokumentację fotograficzną meczu wykonały niżej podpisana i Małgorzata Łyżczarz.

Dziękujemy Janowi Paluchowi za zorganizowanie drużyny Bochni, Andrzejowi Irlikowi, Tadeuszowi Kubikowi za skład szachowej Wieliczki i brydżowej drużyny Wieliczki, Bartoszowi Ślęczce za udostępnienie szachów i sędziowanie meczu.

Urzędowi Miasta i Gminy Wieliczka wdzięczni jesteśmy za gościnę, poczęstunek, upominki dla zawodników przygotowane przez Wydział Kultury pod kierunkiem Magdaleny Golonki.
Opracowała: Jadwiga Duda

Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »