Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Rozmawiamy i odkrywamy wspólne wartości oraz współpracujemy dla pożytku publicznego mieszkańców Powiatu Bocheńskiego i Landkreis Saarlouis.

12 listopada członkowie naszego Stowarzyszenia; Stanisław Kobiela i Stanisław Mróz uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym World Cafe, zorganizowanym w Hotelu Salton przy ul. Serafińskich 2 w Bochni, przez Stowarzyszenie Partnerskie Bochnia-Saarlouis. Spotkanie odbyło się przy wsparciu Fundacji Alternatywnych Inicjatyw Edukacyjnych ze środków finansowych FIO (Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Kawiarnia, to miejsce na filozoficzne przemyślenia i rozmowy oraz wymianę doświadczeń. 
W takiej nieformalnej atmosferze rozmawialiśmy wśród przedstawicieli różnych organizacji pozarządowych działających na terenie Bochni i powiatu bocheńskiego o partnerstwie mieszkańców Bochni i Saarlouis. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie czy nasze partnerstwo to fakty, czy mity? Wspominaliśmy nasze kontakty z mieszkańcami Saarlouis, w ramach różnych wspólnych przedsięwzięć.

Spotkanie odbywało się w miłej atmosferze, a wpływ na to miały dzieci, dla których przygotowano miejsce do wykonania, pieczenia i zdobienia pysznych ciasteczek.

Ważną rolę w angażowaniu mieszkańców Powiatu Bocheńskiego i Landkreis Saarlouis do dialogu i odkrywania wspólnych wartości oraz do współpracy, odgrywa organizator spotkania, przyczyniając się do wzajemnego zrozumienia i pożytku publicznego obywateli obu powiatów.

Stowarzyszenie Partnerskie Bochnia-Saarlouis powstało 24 maja 2005 roku podczas Walnego Zebrania Założycielskiego. W składzie Komitetu Założycielskiego znaleźli się: Joanna Mirowska, Rafał Rudka oraz Andrzej Śliwa. Od roku 2014 funkcję prezesa pełni Elżbieta Mazur – Zagórska, skarbnika – Krzysztof Kokoszka, sekretarza – Dorota Stachowicz, członka zarządu -Tadeusz Radzięta.

W latach 2005-15 Stowarzyszenie realizowało projekty partnerskie w dziedzinie kultury, edukacji, turystyki i rekreacji. W 2014 r. Stowarzyszenie otrzymało certyfikat Dobra Jakość Trzeciego Sektora wydany przez Fundację im. Jana Hetmana Tarnowskiego. Od 2015 r. Stowarzyszenie należy do Federacji Małopolska Pozarządowa.

Rozstawaliśmy się z nadzieją kontynuacji tego typu spotkań oraz życzeniami zrealizowania pomysłów, które zapisaliśmy na kawiarnianych stolikach.

 

83. rocznica sowieckiej napaści na Polskę

17 września 1939 r., na walczącą od 17 dni z nazistowskimi Niemcami Polskę, zdradziecko napadł ze wschodu kolejny sąsiad, sowiecka Rosja. 83. rocznicę tego wydarzenia uczciliśmy podczas bocheńskich obchodów na cmentarzu św. Rozalii. Obchodom towarzyszyła wspólna modlitwa ku czci ofiar

Czytaj więcej »

Nowy numer Wiadomości Bocheńskich – wiosna 2022 (132)

W sprzedaży dostępny jest nowy numer kwartalnika Wiadomości Bocheńskie, od trzydziestu lat wydawanego przez Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. W 132 numerze Wiadomości Bocheńskich znajdą Państwo wiele ciekawych pozycji, m.in.: Reportaż Eweliny Mroczek o likwidacji bocheńskiego

Czytaj więcej »

Udział w uroczystościach w Dęblinie

4 września, na zaproszenie ppłk. mgr. inż. Jacka Zaniewskiego oraz Dyrektora Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, delegacja naszego Stowarzyszenia uczestniczyła w świętowaniu 101. rocznicy przybycia do Dęblina 15. Pułku Piechoty „Wilków”. 15 PP „Wilków” sformowany został 1 stycznia 1919 r.

Czytaj więcej »