Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Finał VI edycji Konkursu Historycznego – Ziemia Bocheńska od przeszłości do teraźniejszości. Z przeszłości Bocheńskiego Gimnazjum i Liceum 1817-2017

  15 listopada 2017 r. w Oratorium św. Kingi, w Bochni, odbył się finał VI edycji konkursu historycznego pt. „Ziemia Bocheńska od przeszłości do teraźniejszości. Z przeszłości Bocheńskiego Gimnazjum i Liceum 1817-2017.

Organizatorem konkursu było Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – Oddział w Bochni i Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, a honorowy patronat objął JE bp Leszek Leszkiewicz – biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, Józefa Szczurek-Żelazko wiceminister zdrowia, starosta Bocheński – Ludwik Węgrzyn oraz prezes Zarządu Kopalni Soli w Bochni – Zbigniew Rojek.

Zwycięzcą finału VI edycji Konkursu został Sebastian Satoła z Zespołu Szkół nr 2 w Bochni. W finale uczestniczyło łącznie dziewięcioro uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Bochni. Sebastian w bezpośrednim pojedynku pokonał dwóch uczniów I LO: Dawida Chrzana i Dominika Zwierniaka, którzy zajęli odpowiednio II i III miejsce.
Pytania konkursowe, przygotowane przez prezesa Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej Stanisława Kobielę oraz wicedyrektora I LO Jerzego Pączka i dotyczyły przeszłości bocheńskiego gimnazjum i liceum na przestrzeni ostatnich 200 lat oraz losów wybitnych absolwentów tej szkoły.

Pomimo, iż pytania nie były łatwe, młodzież bardzo dobrze poradziła sobie z nimi i naturalnym w tego rodzaju konkursach stresem. Wiedzy, potrzebnej do przygotowania się do konkursu, dała uczestnikom publikacja Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, autorstwa Stanisława Kobieli pt. „Siła przyciągania”. W Domu Bochniaków prezentowana jest jeszcze wstawa plakatowa pt. „Wybitni absolwenci bocheńskiego gimnazjum i liceum”, prezentująca wybitne postaci absolwentów w służbie nauki, kultury i sztuki.
Przed wręczeniem dyplomów i nagród na scenach Oratorium wystąpiła młodzież z I LO ze spektaklem „Wielka draka w murach Ogólniaka”, wyreżyserowanym przez Zofię Sitko.
Pozostali uczestnicy finału to:
– Filip Rudnik (I LO)
– Agnieszka Stachura (ZS Nr 3)
– Magdalena Śliwa (ZS nr 3)
– Bartłomiej Zieliński (I LO)
– Szymon Klejdysz (I LO)
– Aleksandra Szustka (ZS nr 2)

Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »