Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Bocheńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Bocheńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła msza św. Koncelebrowana w Bazylice św. Mikołaja, sprawowana w intencji Ojczyzny. Po jej zakończeniu odbył się tradycyjny przemarsz pod pomnik „Poległym za Wolność 1914-1920” z orkiestrą górniczą, pocztami sztandarowymi oraz wszystkimi uczestnikami uroczystości.

W czasie uroczystości pod pomnikiem prowadzonej przez Ireneusza Sobasa, przemawiali: Józef Gawron – Wicewojedowa Małopolski, Józef Mroczek – Wicestarosta Bocheński oraz Stefan Kolawiński – Burmistrz Miasta Bochnia. Wszyscy mówcy nawiązywali do radosnego wydźwięku święta obchodzonego 11 listopada każdego roku oraz do codziennej troski o wolność i suwerenność naszego kraju.

Apel Pamięci poprowadzony został przez Artura Jaszczyńskiego – nauczyciela I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni. Ostatnią częścią ceremonii było składanie kwiatów przez licznie przybyłe delegacje. Honorową wartę przed pomnikiem zaciągnęli żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, rekonstruktorzy z GRH „Najemnicy Bocheńscy” oraz harcerze.
Imprezą towarzyszącą obchodom Święta był otwarty i charytatywny turniej strzelecki „10 strzałów ku chwale Ojczyzny”. Każdy uczestnik po zakupieniu cegiełki mógł oddać 10 strzałów z dowolnie wybranej broni.
Gościem specjalnym turnieju był kpt. Aleksander Tarnawski – żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, oficer Armii Krajowej, podporucznik broni pancernej, Cichociemny.

Narodowe Święto Niepodległości uczcili również bocheńscy szachiści, rozgrywając coroczny „Niepodległościowy Turniej Szachowy” w sali lustrzanej Miejskiego Domu Kultury.

Bocheńskie obchody, zakończyły się „Wspólnym Bochnian Śpiewaniem” na patriotyczną nutę. W tym roku była to już 10 edycja tego muzycznego spotkania.

Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »