Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Bochniacy w „Rodzinnej Niedzieli z NGO” w Parku Rodzinnym Uzborni

   W niedzielę, 3 lipca br., w Parku Rodzinnym Uzbornia, odbyło się z inicjatywy Stowarzyszenia „Rodzina Kolpinga w Bochni”, spotkanie integracyjne bocheńskich stowarzyszeń kulturalnych pn. „Rodzinna Niedziela z NGO 2016”, w którym także uczestniczyło Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Już po raz trzeci bocheńskie organizacje pozarządowe zorganizowały piknik rodzinny, w ramach którego, jak zwykle przygotowano wiele wyjątkowych atrakcji tak dla dzieci, jak również dla dorosłych. Nie przeszkodziła nawet kapryśna pogoda, bowiem po deszczowym poranku, piękne, popołudniowe słońce towarzyszyło konkursom, zawodom, pokazom i warsztatom oraz występom artystycznym.

 Nasze stoisko reklamował nowy ponad 2 metrowej wysokości kolorowy banner wykonany przez kol. Stanisława Mroza.  Znalazł się na nim herb Bochniaków: biały orzeł na czerwonym tle ze znakami górniczymi na piersi, a obok słowa „Kantaty Bocheńskiej” hymnu Stowarzyszenia z fotografiami jego twórców, a poniżej „Dom Bochniaków”, nasza barokowa kamieniczka w rynku. Nie brakło chętnych po archiwalne numery „Wiadomości Bocheńskich”, rozdawane przez działaczy naszego Stowarzyszenia.
    Po godzinie 18.00 w hali amfiteatralnej odbył się zorganizowany przez nas konkurs historyczny, w którym uczestniczyło czterech zawodników. Pytania nie były łatwe a dotyczyły historii Bochni, kopalni soli, św. Kingi, szybów solnych i miejsc w których rozgrywały się ważne w Bochni wydarzenia. Pierwsze miejsce zdobyła pani Maria Korta, która odpowiedziała na wszystkie pytania konkursowe.

Nagrodami były piękne wydawnictwa albumowe poświęcone przyrodzie i górom świata, a także rezerwatom przyrody i cudom natury ufundowane przez organizatorów.

Piknik pn. „Rodzinna Niedziela z NGO 2016” współfinansowany jest ze środków Gminy  Miasta Bochnia.

Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »