Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Nowy numer 1(108) Wiadomości Bocheńskich

Nowy, wiosenny numer „Wiadomości Bocheńskich”

      14 marca br. ukazał się w sprzedaży wiosenny nr 1/2016  kwartalnika społeczno-kulturalnego „Wiadomości Bocheńskie”.

     Rozpoczyna go artykuł Stanisława Kobieli Witold Pilecki i jego ucieczka z KL Auschwitz do Bochni i Wiśnicza, przedstawiający pełne dramaturgii przygotowania do ucieczki z obozowej piekarni, kiedy ułamki sekund decydowały życiu lub śmierci uciekinierów, trasę ucieczki i niebezpieczeństwa na jakie natrafiali uciekinierzy. W miarę szczegółowo opisane są okoliczności przedostania się z Puszczy Niepołomickiej przez Damienice, Chodenice, ul. Podedworze do kapliczki na Murowiance i dalej do domu państwa Oborów, a także na ul. Gołębią. Trzeci etap ucieczki z Bochni do Wiśnicza przedstawimy w maju br.
   Tematowi rewitalizacji plant i tężni solankowej przy plantach poświęciliśmy wiele uwagi  na naszym portalu. W numerze przedstawiamy podsumowanie naszego stanowiska w tej sprawie, które zyskuje coraz więcej sympatii mieszkańców Bochni. Dr hab. inż. Jarosław Paluch krytycznie ocenia pomysł wycinki zbyt dużej ilości (96) drzew na bocheńskich plantach w artykule Ratować czy wycinać. Lata 80-te XX wieku przypomina pan Paweł Glugla w artykule Tarnowianie w bocheńskiej prasie „solidarnościowej (1986-1989). Chodzi o słynny serwis Informacyjny Terenowej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność” KURIEREK B.
  Stanisław Kobiela kontynuuje swój cykl Bocheńskie ulice 1956-1981. To już piąta część artykułu ukazującego chronologicznie zmiany w nazewnictwie ulic w Bochni od od XV wieku. W tym odcinku przedstawiamy starania o przywrócenie nazw ulic zmiecionych w latach stalinowskich, „histeryczną” reakcję ówczesnych władz politycznych na akcje podjętą przez nasze Stowarzyszenie. Jest to ciekawy przyczynek do historii naszego miasta i postawy bocheńskiego  społeczeństwa.
 W artykule Kilka słów na papierze pani  Anna Rudek-Śmiechowska z Warszawy przypomina losy swojej rodziny, kontakty z rodziną Mortkowiczów, która po powstaniu warszawskim znalazła schronienie właśnie w Bochni. Przybliża także postać swojego ciotecznego dziadka Stanisława Wójcika ps.”Kasiarz”, żołnierza ZWZ-AK, a później działacza WiN – żołnierza wyklętego, mieszkańca Bochni i jego gehennę więzienną.
    Janina Kęsek w artykule W trosce o bocheński cmentarz pokazuje 23 letnią, wielokierunkową  działalność sekcji Stowarzyszenia Bochniaków – Komitetu Ratowania Zabytkowej Części Bocheńskiego Cmentarza.
    Profesor AWF w Krakowie Janusz Żarek opisuje drogę Z Tybetu do Katmandu, prof. Jan Pinowski z PAN w cyklu Zelandia kontynent bez ssaków opisuje pobyt w Parku Narodowym Rakiura, a prof. Władysław Kupiszewski z Uniwersytetu Warszawskiego kontynuuje Zagadnienia astronomii ludowej,  tym razem o gwiazdach z konstelacji Oriona w nazwach ludowych. Pani Izabela Gass z  Towarzystwa Rapperswilskiego przedstawia Uroczystości złożenia serca Tadeusza Kościuszki w Rapperswilu, które odbyły się 120 lat temu. 

Niezwykle piękny opis Bochni z przełomu XVI i XVII wielu „przedmieścia pełne pięknych ogrodów”  Martina Grunewega daje czytelnikom pan Tadeusz Zatorski z Krakowa, który przetłumaczył tekst niemiecki z „Zapisków”, które w języku niemieckim ukazały się kilka lat temu. Wydanie drukiem tych tej kroniki z przełomu XV i XVI wieku było szeroko komentowanym wydarzeniem naukowym i edytorskim.
 W dziale BOCHNIANA Jan Paluch przedstawia interesująco książkę autorstwa Tadeusza Henryka Mytnika „Zdarzyło się nad Rabą – Historia Ogniska TKKF „Raba”, a Stanisław Kobiela książkę wydaną przez Stowarzyszenie Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni pod red. pana Jacka Matrejka. Jest to plon konkursu literackiego, który przeprowadziło w 2015 r. to Stowarzyszenie. Obu autorów tych recenzji redakcja WB serdecznie przeprasza za pominięcie ich nazwisk po tymi artykułami tych recenzji.
 W KRONICE jak zwykle przedstawiamy kalendarium wydarzeń w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni i Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Uzupełnia je ostatnie pożegnania pana Aleksandra Urbana zmarłego 18 stycznia 2016 r. wybitnego i znakomitego lekkoatlety z Bochni oraz opis spotkania opłatkowego w auli Collegium Novum UJ autorstwa Eweliny Mroczek. Numer kończy kolorowy fotoreportaż z tego właśnie spotkania i spotkania Oddziału Krakowskiego „KRAKUS” w restauracji Hawełka, z uroczystej deklamacji  XII księgi „Pana Tadeusza” w Domu Bochniaków przez młodzież I LO w Bochni a także ze spotkania w Alwerni, w czasie którego zebrani zainicjowali odtworzenie szlaku ucieczki Witolda Pileckiego z KL Auschwitz do Bochni i Wiśnicza.

W numerze zamieściliśmy wiele fotografii wykonanych przez panów Stanisława Mroza
i Zygmunta Kaczmarka, a na okładce kolorową wersję zdjęcia z Wikipedii.


Wiadomości Bocheńskie można nabyć w bocheńskich kioskach ale również w siedzibie Stowarzyszenia – Domu Bochniaków i w sprzedaży internetowej. 

(Cena numeru – 4 zł, a sprzedaży internetowej powiększona o koszty przesyłki – 1, 75 zł. Opłata za przesyłkę zagraniczną – 13 zł.)

83. rocznica sowieckiej napaści na Polskę

17 września 1939 r., na walczącą od 17 dni z nazistowskimi Niemcami Polskę, zdradziecko napadł ze wschodu kolejny sąsiad, sowiecka Rosja. 83. rocznicę tego wydarzenia uczciliśmy podczas bocheńskich obchodów na cmentarzu św. Rozalii. Obchodom towarzyszyła wspólna modlitwa ku czci ofiar

Czytaj więcej »

Nowy numer Wiadomości Bocheńskich – wiosna 2022 (132)

W sprzedaży dostępny jest nowy numer kwartalnika Wiadomości Bocheńskie, od trzydziestu lat wydawanego przez Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. W 132 numerze Wiadomości Bocheńskich znajdą Państwo wiele ciekawych pozycji, m.in.: Reportaż Eweliny Mroczek o likwidacji bocheńskiego

Czytaj więcej »

Udział w uroczystościach w Dęblinie

4 września, na zaproszenie ppłk. mgr. inż. Jacka Zaniewskiego oraz Dyrektora Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, delegacja naszego Stowarzyszenia uczestniczyła w świętowaniu 101. rocznicy przybycia do Dęblina 15. Pułku Piechoty „Wilków”. 15 PP „Wilków” sformowany został 1 stycznia 1919 r.

Czytaj więcej »